KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ŚWIADCZEŃ UDZIELANYCH PRZEZ ZESPÓŁ TRANSPORTU MEDYCZNEGO
Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku informuje, że z dniem 1 kwietnia 2020 r. rozpocznie się okres obowiązywania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju pomoc doraźna i transport sanitarny, w zakresie świadczeń udzielanych przez zespoły transportu medycznego.
W związku z powyższym przypominamy, iż świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są przez zespół transportu medycznego tylko i wyłącznie w przypadkach określonych przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 lutego 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 401), tj. w przypadku konieczności przetransportowania pacjenta między świadczeniodawcami realizującymi świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego, w następujących stanach chorobowych:
1) niewydolność oddechowa wymagająca sztucznej wentylacji;
2) niewydolność układu krążenia;
3) stany wymagające interwencji chirurgicznej i po zabiegach;
4) inne (np. drgawki).
Realizacja niniejszych świadczeń obejmuje transport oraz udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej przez zespół transportu medycznego w szczególności w przypadku konieczności:
1) niezwłocznego wykonania zabiegu u innego świadczeniodawcy;
2) zachowania ciągłości leczenia u innego świadczeniodawcy.
Jednocześnie informujemy, że wprowadzenie nowego świadczenia gwarantowanego (świadczenia udzielane przez zespół transportu medycznego), nie zwalnia świadczeniodawców udzielających świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne z obowiązku zapewnienia świadczeniobiorcom transportu sanitarnego w ramach kompleksowości na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2017 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego(Dz. U. z 2017 r. poz. 2295, ze zm.).
UWAGA
Zespoły transportu medycznego nie mogą być wykorzystywane do transportu sanitarnego,
w szczególności w przypadku:
źródło informacji: Centrala NFZ
data publikacji: 20 marca 2020 r.
TRANSPORT SANITARNY
I.
TRANSPORT SANITARNY – BEZPŁATNY
Świadczeniobiorcy (pacjentowi) na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, i z powrotem, w przypadkach:
Bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego został opisany w art. 41. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a jego organizacja przedstawia się następująco:
II.
TRANSPORT SANITARNY – WSPÓŁFINANSOWANY
Przejazd środkami transportu sanitarnego w przypadkach niewymienionych w pkt. I. jest finansowany w 40% ze środków publicznych w przypadku:
1) chorób krwi i narządów krwiotwórczych,
2) chorób nowotworowych,
3) chorób oczu,
4) chorób przemiany materii,
5) chorób psychicznych i zaburzeń zachowania,
6) chorób skóry i tkanki podskórnej,
7) chorób układu krążenia,
8) chorób układu moczowo-płciowego,
9) chorób układu nerwowego,
10) chorób układu oddechowego,
11) chorób układu ruchu,
12) chorób układu trawiennego,
13) chorób układu wydzielania wewnętrznego,
14) chorób zakaźnych i pasożytniczych,
15) urazów i zatruć,
16) wad rozwojowych wrodzonych, zniekształceń i aberracji chromosomowych
gdy ze zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego) wynika, że świadczeniobiorca jest zdolny do samodzielnego poruszania się bez stałej pomocy innej osoby, ale wymaga przy korzystaniu ze środków transportu publicznego pomocy innej osoby lub środka transportu publicznego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.
III.
TRANSPORT SANITARNY „DALEKI" – KROK PO KROKU
Świadczenia transportu „dalekiego” w POZ obejmują:
Do przewozu transportem „dalekim” kwalifikuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny), który ocenia stan zdrowia i uzupełnia wniosek o akceptację realizacji transportu sanitarnego w POZ (na odległość tam i z powrotem, powyżej 120 km), stanowiący załącznik nr 8 do zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna.
Wniosek o zlecenie transportu "dalekiego" powinien zawierać następujące informacje:
Do wniosku bezwzględnie należy dołączyć odpowiednie zaświadczenie lekarskie !
UWAGA !!!
Transport sanitarny „daleki”
nie dotyczy
przewozu pacjentów w celu udzielenie świadczenia
na oddziale szpitalnym.
W takich przypadkach transport zostaje zapewniony zgodnie z pkt. I
Oryginał wniosku wraz z zaświadczeniem należy przedłożyć w Pomorskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia nie później niż na 3 dni robocze przed datą planowanego transportu.
Forma złożenia wniosku wraz z zaświadczeniem:
Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ
ul. Marynarki Polskiej 148
80-865 Gdańsk
W przypadku, gdy wniosek o akceptację transportu dalekiego w POZ spełnia wymagania – wnioskujący otrzyma pocztą pozytywną odpowiedź, w której wskazany będzie termin realizacji wniosku, adres poradni oraz realizator.
Jeśli decyzja POW NFZ będzie negatywna (w przypadkach gdy wniosek nie spełnia wymagań określonych przepisami prawa) wnioskujący oraz kwalifikujący lekarz POZ otrzymają stosowne pisma pocztą. Wówczas transport powinien zostać zrealizowany zgodnie z pkt. I.