Dla pacjenta

Wykaz placówek realizujących opiekę koordynowaną w POZ

Opieka koordynowana pozwala na szybsze i skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz ułatwia dostęp do specjalisty.

Pozwala lekarzowi rodzinnemu na skorzystanie z szerszego pakietu badań w POZ, leczenia najczęstszych chorób przewlekłych, konsultacji z dietetykiem oraz edukacji w kierunku radzenia sobie z chorobą przewlekłą.

Daje możliwość lekarzom rodzinnym kierowania pacjentów na badania, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Dotyczy to badań takich jak: pakiet badań tarczycowych (antyTPO, antyTSHR, antyTG), EKG wysiłkowego, Holtera EKG (24, 48, 72 godz.),  USG Doppler naczyń kończyn dolnych oraz echa serca. Celem poszerzenia katalogu badań w POZ jest skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie diagnostyki, szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia.

Leczenie pacjenta w ramach opieki koordynowanej oparte jest na indywidualnym planie leczenia (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.

Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii i nefrologii, na które najczęściej chorują Polacy.

Dowiedz się więcej o opiece koordynowanej w POZ

Lista świadczeniodawcow POZ, którzy zawarli umowę w zakresie budżet powierzony opieki koordynowanej z podziałem na miejsce udzielenia świadczeń stan z 1 marca 2025 r.:

Wprowadzenie opieki koordynowanej to kolejny element wzmocnienia roli POZ w systemie ochrony zdrowia.

źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 15 czerwca 2023 r.; aktualizacja: 25 kwietnia 2025 r.