Akcje prozdrowotne i konferencje

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ i Szpitale Pomorskie zapraszają Mamy na bezpłatne konsultacje i porady laktacyjne

Od 1 do 7 sierpnia przypada Światowy Tydzień Karmienia Piersią. W związku z tym Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku razem ze Szpitalami Pomorskimi  zapraszają wszystkie Mamy na bezpłatne porady laktacyjne oraz poznanie działalności jedynego na Pomorzu Banku Mleka Kobiecego.

Wszystkie Panie zapraszamy w najbliższą środę, 7 sierpnia, w godzinach od 10.00 do 13.00, do Szkoły Rodzenia w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (budynek przy ul. Huzarskiej 1, piętro 4). Eksperci z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni wyjaśnią, jak karmić piersią i odpowiedzą na pytania dotyczące tego aspektu macierzyństwa. Przyszłe mamy będą mogły porozmawiać także o zdrowej diecie.

Podpisała: Elżbieta Rucińska-Kulesz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 1 sierpnia 2019 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 maja - Światowy Dzień Astmy

Kolejny raz - 7 maja - odbędzie się Światowy Dzień Astmy. Światowa organizacja na rzecz zwalczania astmy GINA ustanowiła ten dzień, aby zwrócić uwagę na skalę zagrożenia tą chorobą.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie choruje na astmę ponad 235 milionów osób. Rocznie umiera w związku z nią około 400 tysięcy osób.

W Polsce na astmę choruje około 4 milionów osób. Niestety, tylko połowa wie o swojej chorobie. Astma oskrzelowa ma najczęściej podłoże alergiczne. Alergia jest współcześnie globalną epidemią. Zdaniem Światowej Organizacji Alergii (WAO), u 30-40% populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych, a skala zjawiska może rosnąć.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że alergia dotyka prawie połowę populacji Polaków. Astma jest chorobą nieuleczalną, ale dzięki nowoczesnej terapii i stosowaniu się do zaleceń lekarskich można zapanować nad jej objawami. Kaszel, świsty, uczucie duszności mijają, jeśli zastosujemy odpowiednie leczenie.

Podstawą terapii astmy są sterydy wziewne - skuteczne i bardzo bezpieczne leki. Czasami, aby pomóc choremu, trzeba je połączyć z lekami rozszerzającymi oskrzela lub lekami antyleukotrienowymi, a w przypadku astmy ciężkiej zastosować leczenie biologiczne.

Leki refundowane przez NFZ

Od 2013 roku Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) finansuje program lekowy leczenia ciężkiej astmy alergicznej IGE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej. W pierwszym roku wartość kontraktów nieznacznie przekraczała 9 mln zł. W ciągu 6 lat nakłady zwiększyły się aż trzykrotnie – blisko 30 mln zł w 2018 roku.

Filmy edukacyjne

O nowoczesnej terapii astmy, o sposobach terapii wziewnej, o tym jak przeciwdziałać zaostrzeniom choroby i co robić w trakcie ataku duszności, dowiedzą się Państwo z serii edukacyjnych filmów na temat alergii i astmy. Filmy zostały przygotowane w ramach projektu „liczy się każdy oddech” przez dr Piotra Dąbrowieckiego pracującego w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego i Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP.

Dostęp do materiałów fimowych jest tutaj.

źródło informacji: Centrala NFZ

data publikacji: 7 maja 2019 r.

Bezpłatne badania spirometryczne od 1 do 6 października 2018 r. w całym kraju

W związku z ogólnopolską akcją Dni Spirometrii 2018, w ramach europejskiej kampanii HEALTHY LUNGS FOR LIFE, której hasłem przewodnim jest Breathe Clean Air – Oddychaj czystym powietrzem zachęcamy do skorzystania z badań spirometrycznych.

Bezpłatne badania spirometryczne odbędą się w Polsce w dniach 1-6 października 2018 r.

Kampania HEALTHY LUNGS FOR LIFE to inicjatywa European Respiratory Society (ERS) i European Lung Fundation (ELF), koordynowana w Polsce przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. Celem jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy związane z chorobami płuc.

Ta edycja dni spirometrii jest poświęcona wpływowi zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. To jakim powietrzem oddychamy wpływa bezpośrednio na sprawność układu oddechowego i może powodować określone problemy zdrowotne. Duszność, kaszel, świsty w czasie oddychania często pojawiają się w sezonie grzewczym. W tym czasie pojawiają się także zaostrzenia astmy i POCHP, które w skrajnych sytuacjach mogą być zagrożeniem dla chorych.

Patronat merytoryczny nad DS 2018 objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Wojskowy Instytut Medyczny oraz Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szczegółowe informacje nt. Dni Spirometrii oraz lista ośrodków, w których można wykonać badania znajduje się na stronie: http://www.astma-alergia-pochp.pl.

Lista placówek w województwie pomorskim:

Link do oryginalnej wiadomości

Źródło informacji: Centrala NFZ w Warszawie

data publikqacji: 28 września 2018 r.

 

Szczepienia dzieci (z roczników 2013-2016) przeciwko pneumokokom – komunikat do rodziców i opiekunów

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. będziecie mogli bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom.
Przypominamy, że to szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae!

Kto może zostać zaszczepiony

Dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016)
Warunek – dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.

Co należy wiedzieć

 • Szczepienie jest dobrowolne i nieodpłatne!
 • Jeśli jesteś zainteresowany zaszczepieniem dziecka – zgłoś się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej!
 • Szczepienia obejmują dzieci, które – po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną – zgłoszą się do lekarza do  20 kwietnia 2018 r.
 • Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy.
 • Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Jeśli chcesz zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom, skontaktuj się ze swoją przychodnią (tam, gdzie złożyłeś deklarację wyboru lekarza POZ) w sprawie terminu szczepienia.

Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Komunikat na stronie Ministerstwa Zdrowia

Źródło informacji: Ministerstwo Zdrowia

data publikqacji: 13 marca 2018 r.

 

Alergia i astma - ankieta dla chorych

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Źródło informacji: Centrala NFZ w Warszawie

data publikqacji: 25 maja 2017 r.

 

17 września  - Podsumowanie Dnia Otwartego w Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ

Projekt 75+. Bezpłatne leki dla seniorów od 1 września – to główny temat Dnia Otwartego, na który Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza wszystkich zainteresowanych w najbliższą sobotę, w godzinach od 10 do 14,  do swojej siedziby przy ulicy Podwale Staromiejskie 69 w Gdańsku.

Podczas Dnia Otwartego eksperci udzielać będą porad  dotyczących podstawowych założeń projektu 75+ oraz praktycznych informacji o tym, jakie leki dla seniorów są i będą bezpłatne, do kogo można się udać po receptę na bezpłatne leki, a także jak powinna wyglądać prawidłowo wypisana recepta z literą “S”.

W trakcie Dnia Otwartego każda zainteresowana osoba uzyskać będzie też mogła dane dostępowe umożliwiające korzystanie z indywidualnego konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta oraz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, niezbędną podczas podróży do państw Unii Europejskiej.

Dzień otwarty - podsumowanie (do pobrania plik PDF)

Podpisał: z up. Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 14 września 2016 r.; aktualizacja 19 września 2016 r.

 

Zaproszenie do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach spirometrycznych

Uprzejmie zapraszamy w terminie 12-17 września 2016 r. do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach spirometrycznych, przeprowadzanych w ramach obchodów Dni Spirometrii 2016.

Dni Spirometrii to inicjatywa polegająca na wykonywaniu - nieodpłatnie dla Pacjentów - badań spirometrycznych w różnych miejscach w Polsce: w przychodniach szpitalach, urzędach użyteczności publicznej, ośrodkach sportowych i innych obiektach.

„Włącz opcję aktywną” – to hasło tegorocznych obchodów Dni Spirometrii, będących częścią wieloletniej kampanii "Healthy Lungs for Life" („Zdrowe płuca do życia”).

Organizator, zapraszając Państwa, chce zwrócić uwagę na rolę aktywności fizycznej w procesie leczenia. Kampania edukacyjna będzie poświęcona tematowi wyboru odpowiedniej formy aktywności fizycznej w zależności od stanu swoich płuc.

Stan płuc można ocenić wykonując  badanie spirometryczne. Test mierzy pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego.

Listę placówek, które będą prowadziły badania w ramach obchodów Dni Spirometrii 2016 można znaleźć na stronie www.astma-alergia-pochp.pl.

Inicjatorem akcji jest Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POChP.

Patronat nad obchodami Dni Spirometrii w Polsce objął Pan Andrzej Jacyna, p.o. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

źródło - Departament Spraw Świadczeniobiorców Centrali NFZ

data publikacji: 26 sierpnia 2016 r.

 

Dzień otwarty w Pomorskim OW NFZ - 25.06.2016 r.

W najbliższą sobotę, 25 czerwca, w godzinach od 10:00 do 14:00 w siedzibie Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy ulicy Podwale Staromiejskie 69 w Gdańsku odbędzie się Dzień Otwarty podczas którego zasięgnąć będzie można porad dyżurujących ekspertów na temat nadużywania leków i ewentualnych zagrożeń wynikających z jednoczesnego stosowania wielu leków zaordynowanych przez rożnych specjalistów. Fachowcy poradzą również wszystkim zainteresowanym w jakie medykamenty wyposażyć wakacyjną apteczkę. Podczas Dnia Otwartego otrzymać będzie można ponadto m.in. dane dostępowe do własnego konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, potwierdzić zlecenie na otrzymanie wyrobów medycznych oraz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dokument niezbędny podczas zagranicznych podróży wakacyjnych.

Podpisał: Wiesław Kusio, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

Informację przygotował: Rzecznik Prasowy Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 22 czerwca 2016 r.

 

Mammobusy na Pomorzu w II kwartale 2016 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w II kwartale 2016 r. mammobusy odwiedzą nasze województwo. Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów na Pomorzu w II kwartale 2016 r. przedstawia się następująco:

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 30 marca 2016 r., aktualizacja 11 kwietnia 2016 r.

 

Mammobusy na Pomorzu w I kwartale 2016 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w I kwartale 2016 r. mammobusy odwiedzą nasze województwo. Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów na Pomorzu w I kwartale 2016 r. przedstawia się następująco:

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 31 grudnia 2015 r.; aktualizacja: 21 marca 2016 r.

Komunikat dla Pacjentów w związku ze Światowym Dniem POChP - 18 listopada 2015 r.

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) obchodzony jest w tym roku 18 listopada. Celem organizowanej od 2002 r. akcji jest uświadomienie zagrożenia, jakie stanowi POChP oraz propagowanie wiedzy o metodach zapobiegania i terapii choroby.

POChP jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych, niezakaźnych chorób układu oddechowego, którą cechuje utrwalone ograniczenie przepływu powietrza przez oskrzela związane z nadmierną reakcją zapalną w oskrzelach i płucach, wywołaną przez szkodliwe działanie dymu tytoniowego, a także gazów i pyłów. Szacuje się, że POChP występuje o około 10 proc. populacji osób po 40. roku życia – w Polsce jest to ok. 2 mln osób. Specjaliści oceniają, że tylko 20 proc. chorych ma zdiagnozowane POChP, jest świadome schorzenia i poddaje się leczeniu. Według danych WHO, liczba chorych na POChP na świecie sięga 210 mln.

Główną przyczyną zachorowań jest palenie tytoniu. Walka z tym nałogiem to podstawowe działanie profilaktyczne i pierwsze zalecenie lekarskie, jakie przekazywane jest pacjentom, u których diagnozuje się POChP. Ryzyko zachorowania rośnie też u osób żyjących w zanieczyszczonym środowisku - zwłaszcza narażonych na wdychanie pyłów i gazów oraz biernych palaczy – a także doznających częstych zakażeń dróg oddechowych (co bezpośrednio związane jest również z paleniem papierosów).

POChP jest chorobą nieuleczalną i postępującą. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii postęp ten można spowolnić. Chorym zaleca się prowadzenie rehabilitacji oddechowej.
W zaawansowanym stadium POChP pacjent może wymagać hospitalizacji i wdrożenia mechanicznej wentylacji.

Podstawowym objawem POChP jest kaszel i narastająca duszność. Te dolegliwości często bywają ignorowane, tymczasem powinny skłonić do wizyty u lekarza i przeprowadzenia badań: spirometrii (badanie pojemności płuc) i RTG klatki piersiowej (obrazuje zmiany narządowe).

Rozwój medycyny niesie szansę na uproszczenie terapii części chorych, a w efekcie zwiększenie jej efektywności. Tym niemniej, nie do przecenienia jest rola lekarza, jako edukatora – osoby, która nauczy pacjenta, jak prawidłowo aplikować leki, i będzie w toku terapii umiejętności chorego weryfikować.

W związku z powyższym z okazji Światowego Dnia POChP, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Wojskowy Instytut Medyczny zaprasza osoby palące tytoń, odczuwające duszności wysiłkowe, kaszlące przewlekle wraz z opiekunami na bezpłatne badania spirometryczne w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie ul. Szaserów 128 w Poradni Specjalistycznej w dniu 17 listopada 2015 roku, w godzinach 14-18:00 oraz na szkolenie w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie ul. Szaserów 128 w dniu 19 listopada 2015 roku, w Sali 306 na II piętrze w budynku głównym, w godzinach 9:00 - 11:00.

Źródło informacji: Centrala NFZ w Warszawie

data publikqacji: 16 listopada 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 9 października do 18 grudnia 2015 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 9 października do 18 grudnia  mammobusy  odwiedzą w naszym województwie powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, gdański, kartuski, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski oraz tczewski. Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów na Pomorzu w dniach od 9 października do 18 grudnia przedstawia się następująco:

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 30 września 2015 r.; aktualizacja:20 listopada 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 21 do 30 września 2015 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 21 do 30 września  mammobusy  odwiedzą w naszym województwie powiaty bytowski, chojnicki, człuchowski, gdański, kartuski, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski oraz tczewski. Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów na Pomorzu w dniach od 21 do 30 września przedstawia się następująco:

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 27 sierpnia 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 4 do 24 sierpnia 2015 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 4 do 24 sierpnia  mammobusy  odwiedzą w naszym województwie powiaty bytowski, chojnicki, gdański, kartuski, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski oraz tczewski. Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów na Pomorzu w dniach od 4 do 24 sierpnia przedstawia się następująco:

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 3 sierpnia 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 29 czerwca do 5 lipca

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w tygodniu od 29 czerwca do 5 lipca mammobus  odwiedzi w naszym województwie Kwidzyn. W niedzielę 5 lipca, w godzinach od 9 do 17, badania będą wykonywane w sąsiedztwie Urzędu Miejskiego, przy ulicy Warszawskiej 19. Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 26 czerwca 2015 r.

27 czerwca - Dzień otwarty w Narodowym Funduszu Zdrowia

Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ organizuje w sobotę, 27 czerwca, Dzień Otwarty w swojej siedzibie przy ulicy Podwale Staromiejskie 69 w Gdańsku.

W godzinach od 9 do 14 pracownicy wspomagającego akcję Centrum Medycznego Synexus wykonywać będą wszystkim chętnym osobom badania poziomu cukru we krwi. Czynne będzie też stoisko eksperckie, przy którym rozdawane będą materiały informacyjne dotyczące cukrzycy, a także udzielane informacje związane z działalnością Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Chorzy na cukrzycę będą mogli otrzymać saszetki z płynną glukozą stosowane w przypadku wystąpienia nagłej hipoglikemii oraz specjalne opaski na nadgarstek z tekstem „Mam cukrzycę”.

Dodatkowo czynny będzie punkt pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, a zainteresowane osoby będą mogły otrzymać dane dostępowe do Zintegrowanego Informatora Pacjenta oraz uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, umożliwiającą skorzystanie z bezpłatnej pomocy medycznej w nagłych przypadkach podczas wakacyjnego pobytu w państwach Unii Europejskiej.

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 24 czerwca 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 22 do 28 czerwca 2015 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 22 do 28 czerwca  mammobusy  odwiedzą w naszym województwie powiaty bytowski, chojnicki, kartuski, kwidzyński, lęborski, malborski, słupski, starogardzki oraz tczewski. Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów na Pomorzu w dniach od 22  do 28 czerwca przedstawia się następująco:

Powiat bytowski

Czarna Dąbrówka

24 czerwca – od godziny 9 do 17, przy Ośrodku Zdrowia, ul. Lęborska 9

Powiat chojnicki

Chojnice

22, 23 czerwca – od godziny 9 do 17, przy Parku Wodnym, ul. Huberta Wagnera 1

Czersk

24 czerwca – od godziny 9 do 17, na parkingu przy hotelu Roal, ul. Rynkowa

Powiat kartuski

Żukowo

22 czerwca – od godziny 9 do 17, koło remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Gdańska 50

Przodkowo

23 czerwca – od godziny 9 do 17, pomiędzy Urzędem Gminy a siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej,

ul. Kartuska 21

Powiat kwidzyński

Kwidzyn

22, 23, 24 czerwca – od godziny 9 do 17, przy Urzędzie Miejskim, ul. Warszawska 19

Powiat lęborski

Mosty

25 czerwca – od godziny 9 do 17, przy Parafii św. Brata Alberta, ul. Świętego Brata Alberta

Powiat malborski

Nowy Staw

27 czerwca – od godziny 9 do 17, przy kompleksie budynków służb ratowniczych, ul. Bema 7

Powiat słupski

Kobylnica

26 czerwca – od godziny 8 do 15, przy budynku Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy, ul. Główna 63

Ustka

27 czerwca – od godziny 9 do 17, przy Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Grunwaldzka 35

Powiat starogardzki

Starogard Gdański

25, 26 czerwca – od godziny 9 do 17, przy sklepie Netto, ul. Lubichowska 5

Powiat tczewski

Tczew

25, 26 czerwca – od godziny 9 do 17, przy hipermarkecie Carrefour, ul. Braci Grimm 4

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 19 czerwca 2015 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia  z przyjemnością zawiadamia o rozstrzygnięciu konkursu społecznego pod hasłem „My na Pomorzu”!

„My na Pomorzu” to akcja społeczna, której głównym organizatorem był Wojewoda Pomorski a współorganizatorami: Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Pomorska Federacja Sportu, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Partnerem finansowym firma PZU S.A.

Akcja skierowana była do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, a jej celem było promowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia, pozytywnych postaw oraz nauka współpracy, podejmowania wyzwań i odpowiedzialności za swoje decyzje.

Chęć udziału w konkursie wyraziło 70 zespołów z kilkudziesięciu szkół województwa pomorskiego,
w tym 9 szkół wybrało blok tematyczny „ZDROWIE”, nad którym patronat objął Pomorski OW NFZ.

Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli głównego organizatora oraz współorganizatorów konkursu wybrała zwycięzców I edycji Konkursu.

9 czerwca 2015 r. podczas Uroczystej Gali uhonorowano zwycięzców. Finalistami I edycji zostali:

I miejsce uzyskała Klasa 5 e ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Gdańsku – temat „ Dobry Kibic – a kto to?”

II miejsce uzyskała klasa 5d ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Słupsku - temat: „Czego pszczołom
i trzmielom do życia potrzeba?”

III miejsce uzyskała klasa 2b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kwidzynie – temat: „Więzi pokoleniowe -zróbmy coś razem”

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

Poniżej prezentujemy krótki fotoreportaż z uroczystości:

Podpisał: z up. Michał Brzeziński, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 12 czerwca 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 25 do 31 maja 2015 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 25 do 31 maja  mammobusy  odwiedzą w naszym województwie powiaty wejherowski oraz starogardzki. Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów na Pomorzu w dniach od 25  do 31 maja przedstawia się następująco:

Powiat wejherowski

Wejherowo

26, 27 i 28 maja – od godziny 9 do 17, przy Centrum Handlowym „Jantar”, ul. Obrońców Helu 3

Powiat starogardzki

Lubichowo

29 maja – od godziny 8 do 15, przy Gminnym Ośrodku Zdrowia, ul. Dworcowa 22

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 22 maja 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 27 kwietnia do 3 maja 2015 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 27 kwietnia do 3 maja  mammobusy  odwiedzą w naszym województwie powiaty  malborski, pucki, tczewski oraz wejherowski. Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów na Pomorzu w dniach od 27 kwietnia do 3 maja przedstawia się następująco:

Powiat malborski

Nowy Staw

28 kwietnia – od godziny 8 do 15, przy Zespole Służb Ratowniczych, ul. Bema 7

Powiat pucki

Krokowa

27 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy Urzędzie Gminy, ul. Żarnowiecka 29

Kosakowo

28 kwietnia – od godziny 8 do 15, przy Ośrodku Zdrowia, ul. Żeromskiego 51

Powiat tczewski

Tczew

27 kwietnia - od godziny 9 do 17, przy hipermarkecie Carrefour, ul. Braci Grimm 4

Gniew

27 i 28 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy przychodni Medical, ul. Witosa 10

Mała Karczma

27 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej,

ul. Kolonia Ostrowicka 43A

Morzeszczyn

27 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. 22 Lipca 18

Swarożyn

28 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy Świetlicy Wiejskiej, ul. Piastowska

Powiat wejherowski

Wejherowo

27 i 28 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy Centrum Handlowym „Kaszuby”,

ul. I Brygady Pancernej Wojska Polskiego 28

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 24 kwietnia 2015 r.

Mammobusy na Pomorzu od 20 do 26 kwietnia 2015 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 20 do 26 kwietnia  mammobusy  odwiedzą w naszym województwie powiaty  pucki, tczewski oraz wejherowski. Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów na Pomorzu w dniach od 20 do 26 kwietnia przedstawia się następująco:

Powiat pucki

Hel

21 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy Hali Widowiskowo-Sportowej, ul. Wuja Klemensa

Władysławowo

22 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy budynku Urzędu Miejskiego, ul. Hallera 19

Puck

23 i 24 kwietnia – od godziny 9 do 17, na parkingu przy Hospicjum, ul. Dziedzictwa Jana Pawła II 12

Powiat tczewski

Tczew

20,21,22,23,24 kwietnia - od godziny 9 do 17, przy hipermarkecie Carrefour, ul. Braci Grimm 4

Pelplin

20 i 21 kwietnia  – od godziny 9 do 17, przy przychodni Pelmed, ul. Wybickiego 14

Subkowy

20 kwietnia – od godziny 9 do 17, na parkingu przy Gimnazjum, ul. Wybickiego 19b

Gniew

21,22,23 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy przychodni Medical, ul. Witosa 10

24 kwietnia – od godziny 8 do 15, przy przychodni Medical, ul. Witosa 10

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 17 kwietnia 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 13 do 19 kwietnia 2015 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 13 do 19 kwietnia  mammobusy  odwiedzą w naszym województwie powiaty  bytowski, słupski, tczewski, kartuski, gdański oraz wejherowski. Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów na Pomorzu w dniach od 13 do 19 kwietnia przedstawia się następująco:

Powiat bytowski

Miastko

13 i 14 kwietnia – od godziny 9 do 17, na Placu Rekreacyjnym „Kaczy Dołek”, ulica Dworcowa

Powiat słupski

Dębnica Kaszubska

13 kwietnia  – od godziny 9 do 17, na parkingu przy Szkole Podstawowej, ulica Kościelna

Potęgowo

14 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy budynku Zespołu Szkół, ul. Szeroka 16

Powiat tczewski

Pelplin

14,15,16 i 17 kwietnia  – od godziny 9 do 17, przy przychodni Pelmed, ul. Wybickiego 14

Powiat kartuski

Sierakowice

15 i 16 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Sychty 2

Stężyca

15 i 16 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy Domu Sportowca i Ośrodku Zdrowia, ul. Abrahama 11

Powiat gdański

Trąbki Wielkie

17 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Sportowa 17B

Powiat wejherowski

Szemud

17 kwietnia – od godziny 8 do 15, przy Wiejskim Ośrodku Kultury, ul. Emila Kwidzińskiego 1.

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 10 kwietnia 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 7 do 12 kwietnia

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 7 do 12 kwietnia mammobusy odwiedzą w naszym województwie powiat słupski. Zapraszamy do bezpłatnych badań w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów w powiecie słupskim w dniach od 7 do 12 kwietnia przedstawia się następująco:

Ustka

11 i 12 kwietnia – od godziny 9 do 17, przy Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Grunwaldzka 35

Kępice

12 kwietnia – od godziny 9 do 17, Plac Wolności.

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 3 kwietnia 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 23 do 29 marca

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 23 do 29 marca  mammobusy  odwiedzą w naszym województwie powiaty kwidzyński, chojnicki i starogardzki. Zapraszamy do bezpłatnych badań w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów w dniach od 23 do 29 marca przedstawia się następująco:

Powiat kwidzyński

Kwidzyn

23 marca – od godziny 9 do 17, przy Urzędzie Miejskim, ul. Warszawska 19

Powiat chojnicki

Czersk

24 i 25  marca  – od godziny 9 do 17, na parkingu przy hotelu Roal, ul. Rynkowa

Powiat starogardzki

Starogard Gdański

23 marca  – od godziny 9 do 17, przy sklepie Netto, ul. Lubichowska 5

Skarszewy

24 i 25 marca – od godziny 9 do 17, na parkingu przy Gminnym Ośrodku Zdrowia, ul. Dworcowa 11

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 20 marca 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 16 do 22 marca 2015 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 16 do 22 marca mammobusy odwiedzą w naszym województwie powiaty kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki oraz sztumski. Zapraszamy do bezpłatnych badań w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć
i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów w dniach od 16 do 22 marca przedstawia się następująco:

Powiat kwidzyński

Kwidzyn

18 i 19 marca – od godziny 9 do 17, przy Urzędzie Miejskim, ul. Warszawska 19

20 marca – od godziny 8 do 15, przy Urzędzie Miejskim, ul. Warszawska 19

Prabuty

18 marca – od godziny 9 do 17, przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Łąkowa 24

Gardeja

19 marca – od godziny 9 do 17, przy Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Sportowa 7

Powiat malborski

Malbork

16 i 17 marca  – od godziny 9 do 17, przy sklepie Netto, ul. Władysława Sikorskiego 50

Powiat nowodworski

Stegna

16 marca  – od godziny 9 do 17, przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Gdańska 7

Nowy Dwór Gdański

16 i 17 marca – od godziny 9 do 17, przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Drzymały 4

Powiat starogardzki

Starogard Gdański

20 marca – od godziny 8 do 15, przy sklepie Netto, ul. Lubichowska 5

Powiat sztumski

Dzierzgoń

17 marca – od godziny 9 do 17, przy Urzędzie Miejskim, Plac Wolności 1

Sztum

18 i 19 marca – od godziny 9 do 17, przy Urzędzie Miasta i Gminy, ul. Mickiewicza 39

20 marca – od godziny 8 do 15, przy Urzędzie Miasta i Gminy, ul. Mickiewicza 39

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 13 marca 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 9 do 15 marca 2015 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 9 do 15 marca  mammobusy  odwiedzą w naszym województwie powiaty gdański, kartuski, nowodworski, lęborski oraz wejherowski. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych badań w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęći dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów w dniach od 9 do 15 marca przedstawia się następująco:

Powiat gdański

Pruszcz Gdański

11,12 i 13 marca – od godziny 9 do 17, przy Urzędzie Miejskim, ul. Grunwaldzka 20

Powiat kartuski

Żukowo

10 marca  – od godziny 9 do 17, przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Gdańska 50

Powiat nowodworski

Sztutowo

13 marca  – od godziny 8 do 15, przy Urzędzie Gminy, ul. Gdańska 55

Powiat lęborski

Cewice

9 marca  – od godziny 9 do 17, przy Gminnym Ośrodku Zdrowia, ul. Osiedle 40-lecia PRL 35

Powiat wejherowski

Łęczyce

9 marca – od godziny 9 do 17, przy budynku szkoły, ul. Topolowa 1

Gniewino

9 marca – od godziny 9 do 17, przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, ulica Strażacka 2

Luzino

10 marca – od godziny 9 do 17, przy Hali Widowiskowo-Sportowej, ul. Mickiewicza 22

Rumia

10, 11, 12 marca – od godziny 9 do 17, na parkingu przy Hali Widowiskowo-Sportowej MOSiR,

ul. Mickiewicza 49

13 marca –  od godziny 8 do 15, na parkingu przy Hali Widowiskowo-Sportowej MOSiR,

ul. Mickiewicza 49

Reda

11 i 12 marca – od godziny 9 do 17, przy Przychodni Zdrowia, ul. Łąkowa

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 6 marca 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu w dniach: od 2  do 8 marca

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 2 do 8 marca mammobusy odwiedzą w naszym województwie powiaty bytowski, człuchowski, lęborski,  słupski oraz miasto Słupsk. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych badań w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć
i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów w dniach od 2 do 8 marca przedstawia się następująco:

Powiat bytowski

Bytów

3, 4 i 5 marca – od godziny 9 do 17, przy pomniku na placu Szymona Korfeya

Powiat człuchowski

Człuchów

4 marca  – od godziny 9 do 17, przy Miejskim Domu Kultury, ulica Traugutta 2

Powiat lęborski

Cewice

6 marca – od godziny 8 do 15, przy Gminnym Ośrodku Zdrowia, ulica Osiedle 40-lecia PRL 35

Nowa Wieś Lęborska

6 marca – od godziny 8 do 15, przy Urzędzie Gminy, ulica Grunwaldzka 24

Miasto Słupsk

5 marca – od godziny 9 do 17, przy sklepie Netto, ulica Małcużyńskiego 3

Powiat słupski

Główczyce

5 marca – od godziny 9 do 17, przy Hali Sportowej, ulica Skórzyńska

Damnica

6 marca – od godziny 8 do 15, przy centrum Edukacji i Kultury, ulica Witosa 11

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 26 lutego 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 23 lutego do 1 marca – skorzystaj z propozycji NFZ!

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów w dniach od 23 lutego do 1 marca przedstawia się następująco:

Powiat chojnicki

Brusy

26 lutego – od godziny 8 do 15, przy Przychodni Rodzinnej Thielemann i Wspólnicy,                          ulica Dworcowa 24

Powiat kartuski

Żukowo

23 lutego – od godziny 9 do 17, przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, ulica Gdańska 50

Powiat kościerski

Kościerzyna

23, 24, 25 lutego – od godziny 9 do 17, przy basenie miejskim, ulica Hallera 2

26 lutego – od godziny 8 do 15, przy basenie miejskim, ulica Hallera 2

Nowa Karczma

24, 25 lutego – od godziny 9 do 17, przy Zespole Szkół, ulica Szkolna 5

Lipusz

25 lutego – od godziny 9 do 17, na parkingu przy parafii, ulica Wybickiego 9

Dziemiany

26 lutego – od godziny 8 do 15, przy Urzędzie Gminy, ulica 8 marca 3

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 20 lutego 2015 r.

 

Mammobusy na Pomorzu od 16 do 22 lutego – skorzystaj z propozycji NFZ!

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 16 do 22 lutego mammobusy  odwiedzą w naszym województwie powiat kościerski. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych badań w ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie panie w wieku od 50-69 lat, które nie korzystały z propozycji NFZ w dwóch ostatnich latach. Wystarczy tylko chęć i dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów w powiecie kościerskim przedstawia się następująco:

 • 19 lutego – w godzinach od 9 do 17 – Stara Kiszewa – przy Ośrodku Zdrowia, ulica Wyzwolenia12
 • 20 lutego – w godzinach od 8 do 15 – Stara Kiszewa – przy Ośrodku Zdrowia, ulica Wyzwolenia 12   
 • 19 lutego – w godzinach od 9 do 17 – Liniewo –  przy Urzędzie Gminy (od strony Domu Kultury), ulica Dworcowa 3
 • 20 lutego – w godzinach od 8 do 15 – Liniewo – przy Urzędzie Gminy (od strony Domu Kultury), ulica Dworcowa 3
 • 19 lutego – w godzinach od 9 do 17 – Karsin – przy Domu Kultury, ulica Strażacka 1
 • 20 lutego – w godzinach od 8 do 15 – Karsin – przy Domu Kultury, ulica Strażacka 1

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 13 lutego 2015 r.

 

Mammografia na Pomorzu

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowany przez NFZ, przynosi na Pomorzu coraz bardziej widoczne efekty.

W 2012 roku w naszym województwie z programu skorzystało 58.515 pań, co stanowiło niespełna 41 procent populacji uprawnionej do objęcia profilaktycznymi badaniami mammograficznymi. 36.299 kobiet zbadało się z wykorzystaniem stacjonarnych mammografów, a 22 216 pań przebadano podczas 144 wyjazdów mammobusów. W efekcie tych badań 1397 kobiet skierowano na pogłębioną diagnostykę, również finansowaną przez NFZ.

W roku 2013 przebadano 57.773 kobiety, co dało ponad 40 procent uprawnionej do badań populacji. Z pomocą mammografów stacjonarnych przebadano 30 954 kobiety, a 26.779 pań skorzystało z usług mammobusów, które wyjeżdżały w teren 110 razy. Na pogłębioną diagnostykę w efekcie tych badań skierowano 1615 kobiet.

I wreszcie w zeszłym roku profilaktycznym badaniom mammograficznym poddało się na Pomorzu 71.258 kobiet, a więc prawie 44 procent uprawnionej populacji.  Z usług mammografów stacjonarnych skorzystało 42.146 pań. Podczas 422 wyjazdów mammobusów zdołano przebadać 29.112 kobiet. Na pogłębioną diagnostykę skierowano 1899 pań.

Na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi zapraszane są Panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ramach programu.

Lista lokalizacji na Pomorzu, w których będą wykonywane badania z wykorzystaniem mobilnych mammografów w ramach umowy z NFZ w I kwartale 2015 r.:

Podpisał: Michał Brzeziński, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 30 stycznia 2015 r.

4 lutego 2015 r. - Światowy Dzień Walki z Rakiem w Pomorskim OW NFZ

W 2000 roku w Paryżu rządy krajów całego świata podpisały porozumienie, w którym  zobowiązały się do tworzenia  programów zapobiegających chorobom nowotworowym i wspierania metod ich leczenia. Od tej pory corocznie 4 lutego obchodzony jest na całym globie Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Z tej okazji Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w najbliższą środę, 4 lutego 2015 roku, w godzinach od 9 do 15 otworzy w swoich placówkach specjalne punkty informacyjne dla wszystkich zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką onkologiczną, ze szczególnym uwzględnieniem Pakietu Onkologicznego, którego realizacja rozpoczęła się 1 stycznia tego roku.

Przy stoiskach oznakowanych logo akcji „Szybka terapia onkologiczna” otrzymać będzie można materiały informacyjne, ulotki, książki oraz wydawnictwa specjalistyczne.

W siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromiejskie 69 w Gdańsku  informacji i rad zainteresowanym osobom udzielać będą pracownicy NFZ oraz fachowcy z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gdańsku. W trakcie ich dyżuru zademonstrowany będzie również na fantomach instruktaż samobadania piersi przez kobiety.

Podobne punkty informacyjne uruchomione  będą także w następujących placówkach Pomorskiego OW NFZ:

 • Delegatura POW NFZ w Słupsku, ul. Poniatowskiego 4
 • Punkt Obsługi Ubezpieczonych w Gdyni, ul. Śląska 53
 • Punkt Obsługi Ubezpieczonych w Chojnicach, ul. Leśna 10
 • Punkt Obsługi Ubezpieczonych w Malborku, Plac Słowiański 17.

Na wszystkich oczekiwać będą też drobne upominki związane z profilaktyką zdrowotną. Serdecznie zapraszamy, 4 lutego od godziny 9 do 15!

Informujemy ponadto, że w sobotę 7 lutego odbędzie się Dzień Otwarty w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Z tej okazji panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych oraz cytologicznych.

Pomorski Oddział Wojewódzki informuje, że w tym tygodniu mammobus będzie oczekiwał na wszystkie panie uprawnione do skorzystania z darmowych badań mammograficznych, w środę 4 czerwca, w godzinach od 9 do 17 w sąsiedztwie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Grunwaldzkiej 35.

Podpisał: Michał Brzeziński, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 30 stycznia 2015 r.

 

19 listopada  2014 r.  – Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

20 listopada 2014r. – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

W związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami POCHP oraz Rzucania Palenia Tytoniu przypadającymi w dniu 19 i 20 listopada 2014 r. Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina o możliwości wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach (spirometryczne, podstawowe parametry krwi), jak również konsultacjach (dietetycznych i psychologicznych) w celu zmniejszenia zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, poprawy świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu w jednej z jednostek realizujących Program Profilaktyki Chorób Odtytoniowych:

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 31 października 2014 r.

Soboty Onkologiczne w Gdyńskim Centrum Onkologii Szpitala Morskiego im. PCK Sp. z o.o.

Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że w sobotę 25.10.2014 roku w Gdyńskim Centrum Onkologii Szpitala Morskiego im. PCK Sp. z o.o. przy ul. Powstania Styczniowego 1 zostanie przeprowadzona akcja badań przesiewowych w kierunku raka piersi dla kobiet w przedziale wiekowym 50 – 69 lat.

Ponadto, mieszkanki Gdyni będą mogły w tym dniu skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach programu pod nazwą „Wykrywanie choroby nowotworowej piersi u kobiet w wieku 40 – 49 lat.

Do pobrania: plakat informujący o akcji - plik PDF

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 21 października 2014 r.

15 października 2014 r. - Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

W związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi przypadającym
w dniu 15 października 2014 r. Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich Pań o wzięcie udziału w badaniach mammograficznych bądź wykonanie badania ultrasonograficznego piersi (USG).

Kobiety w przedziale wiekowym 50 – 69 lat prosimy o zgłoszenie się na badania mammograficzne wykonywane w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych przez instytucje wymienione na stronie Pomorskiego OW NFZ.

Ponadto zachęcamy wszystkie Panie do samobadania piersi, które można wykonać w prosty sposób zgodnie z poniższą instrukcją:

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 10 października 2014 r.

 

Światowy Dzień Serca – 27 września 2014 r.

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Serca Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina o możliwości bezpłatnego wykonania badań u lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia. Badania obejmują przeprowadzenie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, określenia współczynnika masy ciała BMI oraz wykonanie badań biochemicznych krwi (stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów i poziomu glukozy).

Program skierowany jest do osób w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach bezpłatnego programu profilaktyki chorób układu krążenia”.

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 25 września 2014 r.

 

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w województwie pomorskim w I kwartale 2014 r.  - uzupełniony o nowe pozycje

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy NZOZ MEDICA, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

PodpisałA: z up. Małgorzata Paszkowicz, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 29 stycznia 2014 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w województwie pomorskim w I kwartale 2014 r.  - nowe pozycje!

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia uzupełniony o nowe miejsca postoju harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy LUX MED Diagnostyka Sp. z o.o., który będzie świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

LUX MED Diagnostyka Sp. z o.o.

Podpisał: Tadeusz Jędrzejczyk, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 22 stycznia 2014 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w województwie pomorskim w I kwartale 2014 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawców LUX MED Diagnostyka Sp. z o.o. oraz Genewa Trust Polska Sp. z o.o., które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

LUX MED Diagnostyka Sp. z o.o.

Genewa Trust Polska Sp. z o.o.

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 19 grudnia 2013 r.,

Informacja Centrum Medycznego „GEMINI” w Chojnicach

W związku z propagowaniem zdrowego stylu życia bez tytoniu Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki przedstawia informację jednego z realizatorów Programu dotyczącego wykrywania chorób związanych z paleniem tytoniu – Centrum Medycznego „GEMINI” w Chojnicach.

Więcej informacji umieszczono w gazecie "Czas Chojnic" wydanej 28 listopada 2013 r. w artykule pt. „Papieros zamiast śniadania” - do pobrania plik PDF.

Podpisał: Tadeusz Jędrzejczyk, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 11 grudnia 2013 r.

Centrum Medyczne  "GEMINI" w Chojnicach - Rzuć palenie razem z nami!

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki przedstawia propozycję jednego z realizatorów Programu dotyczącego tej choroby – Centrum Medycznego „GEMINI”
w Chojnicach
.

W dniach 23 listopada oraz 30 listopada 2013 r. będzie okazja do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach (spirometryczne, podstawowe parametry krwi), jak również konsultacjach (dietetycznych i psychologicznych). Całemu przedsięwzięciu towarzyszyć będą kampania informacyjna, jak również happening. Więcej informacji...

Podpisał: Tadeusz Jędrzejczyk, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 15 listopada 2013 r.

Możliwość poddania się badaniu w związku ze Światowym Dniem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki przypomina o możliwości przebadania się w jednej z jednostek realizujących Program dotyczący tej choroby.

Podpisał: Tadeusz Jędrzejczyk, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 15 listopada 2013 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w województwie pomorskim w IV kwartale 2013 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy LUX MED, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 30 września 2013 r., aktualizacja: 22 listopada 2013 r.

 

Harmonogram miejsc postoju mammobusów na terenie powiatów: starogardzkiego, bytowskiego i chojnickiego w IV kwartale 2013 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy NZOZ Medica, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 26 września 2013 r.

Drugi Polski Dzień Spirometrii

W związku z obchodami II Polskiego Dnia Spirometrii przypadającego na dzień 27 czerwca 2013 r., Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje wszystkich pacjentów o możliwości wykonania badań spirometrycznych oraz zaprasza pomorskich świadczeniodawców do aktywnego włączenia się w akcję zorganizowaną przez Polska Federację Chorych na Astmę, Alergię i POCHP i udział w ogólnopolskiej akcji badań spirometrycznych.

Ponieważ w poprzednich latach udało się przebadać ponad 10.000 osób z czego ponad 2000 nie miało pojęcia o chorobie, zachęcamy do zgłaszania się na badania.

Podpisała: Barbara Kawińska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 19 czerwca 2013 r.

7 maja 2013 r. - Światowy Dzień Astmy

Ustanowiony przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy-GINA (Global Initiative for Astma) Światowy Dzień Astmy obchodzony jest w pierwszy wtorek maja począwszy od 1998 roku. Od 2007 roku obchodzony jest pod hasłem "Przejmij kontrolę nad astmą", a jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem jaki współcześnie stanowi astma oraz promowanie idei kontroli nad tą chorobą, by pacjent z astmą przestrzegając zaleceń lekarskich prowadził normalne i aktywne życie.

Astma jest przewlekłym schorzeniem zapalnym dróg oddechowych związanym z nadwrażliwością oskrzeli na różne czynniki -  alergeny, zimne powietrze, infekcje, wysiłek fizyczny. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie na astmę cierpi 300 mln, a w Polsce około  4 mln osób. Liczbę zgonów z powodu tej choroby szacuje się na 250 tys. rocznie w skali światowej.
Choć astma jest na razie chorobą nieuleczalną , to dzięki dostępnym terapiom większość pacjentów może prowadzić normalne życie, być aktywnym fizycznie, a nawet uprawiać sport wyczynowy. Podstawowe znaczenie ma jednak edukacja terapeutyczna, która pozwala na prawidłowe przyjmowanie leków, przestrzeganie zasad profilaktyki i świadomą prewencję.

Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo na stronach: www.astma-alergia-pochp.plwww.pta.med.pl.

Więcej o obchodach Światowego Dnia Astmy na stronach internetowych GINA: www.ginasthma.org.

Podpisała: z up. Małgorzata Paszkowicz, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 6 maja 2013 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harmonogram miejsc postoju mammobusów na terenie powiatów: starogardzkiego i kwidzyńskiego w III kwartale 2013 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy NZOZ Medica, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 8 lipca 2013 r.

 

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w Czarnem, Debrznie i Człuchowie w maju 2013 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy Geneva Trust Sp. z o.o., które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 12 kwietnia 2013 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w II kwartale 2013 r.  na terenie wojeówdztwa pomorskiego

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy LUX Med, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 14 marca 2013 r.; aktualizacja: 5 czerwca 2013 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w II kwartale 2013 r.  na terenie powiatów: malborskiego, chojnickiego i bytowskiego

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy NZOZ Medica, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 14 marca 2013 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w marcu 2013 r.  na terenie województwa pomorskiego

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy LUX Med Diagnostyka, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 9 stycznia 2013 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w dniach od 13 lutego 2013 r.  do 15 lutego 2013 r. w Brusach i Chojnicach

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy Medica z Łodzi, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 3 stycznia 2013 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w dniach  od 29 października 2012 r.  do 5 grudnia 2012 r. w województwie pomorskim

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy Geneva Trust Polska Sp. z o.o., które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 16 listopada 2012 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w dniach  od 15 października 2012 r.  do 17 grudnia 2012 r. w województwie pomorskim

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy Lux Med, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 11 października 2012 r.

 

Program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego w województwie pomorskim

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia wykaz ośrodków wykonujących badania kolonoskopowe w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Wykaz ośrodków wykonujących badania do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 30 lipca 2012 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w maju i czerwcu 2012 r.
w województwie pomorskim

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy Lux Med, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 7 maja 2012 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w marcu 2012 r. w województwie pomorskim

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy NZOZ MEDICA, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 7 marca 2012 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w październiku 2011 r. w powiecie starogardzkim

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy NZOZ MEDICA, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 7 października 2011 r.

Obchody Polskiego Dnia Spirometrii w dniu 14.10.2011 r.

W związku ze zgodą Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na wsparcie inicjatywy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP, obchodów Polskiego Dnia Spirometrii w dniu 14 października 2011 roku informujemy, że w tym dniu przeprowadzona będzie ogólnopolska masowa spirometria.

Bezpłatne badania prowadzić będą placówki ochrony zdrowia zgłaszające się do tej inicjatywy dobrowolnie, których listę zamieszcza organizator na stronach
www.astma-alergia-pochp.pl.

Nadrzędnym celem obchodów Dnia Spirometrii jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia płuc wśród społeczeństwa, poprzez inicjowanie działań społecznych i naukowych w tym zakresie, które mają doprowadzić do zoptymalizowania opieki zdrowotnej nad pacjentem oraz uzyskanie przez niego kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawą. 

Cele założone przez organizatorów zbieżne są z założeniami rozpoczętego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, projektu edukacyjnego "...liczy się każdy oddech..."

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 5 października 2011 r.

Harmonogram miejsc postoju mammobusów w październiku i listopadzie 2011 r. w województwie pomorskim

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy NZOZ FADO, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 27 września 2011 r.


Harmonogram miejsc postoju mammobusów w lipcu i sierpniu 2011 r. w województwie pomorskim

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy NZOZ FADO, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 11 lipca 2011 r.


Harmonogram miejsc postoju mammobusów w maju 2011 r. w województwie pomorskim

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy NZOZ MEDICA, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 22 kwietnia 2011 r.


Badania kolonoskopowe w województwie pomorskim

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia wykaz ośrodków wykonujących badania kolonoskopowe w ramach Ogólnego Programu Wykrywania Raka Jelita Grubego.

Wykaz ośrodków wykonujących badania do pobrania:

Więcej informacji można znaleźć na stronie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie www.coi.pl oraz www.coi.pl/jelito.htm

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 22 marca 2011 r.


Harmonogram miejsc postoju mammobusów w marcu i kwietniu 2011 r. w województwie pomorskim

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia harmonogram pracy mammobusów świadczeniodawcy NZOZ FADO, które będą świadczyć badania mammograficzne dla Pań z województwa pomorskiego w ramach akcji profilaktycznych programów zdrowotnych. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy (nieodpłatnie) oraz pozostałe - odpłatnie. Koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z numerem PESEL.

Szczegółowy harmonogram postoju mammobusów do pobrania:

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej POW NFZ

data publikacji: 10 marca 2011 r.


Światowy Dzień Serca.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ serdecznie zaprasza na festyn z okazji Światowego Dnia Serca, organizowany w Parku im. Ronalda Reagana na obszarze gdańskiej dzielnicy Przymorze, w pasie nadmorskim, w niedzielę 26 września 2010 r. od godziny 11:00.

W ramach festynu odbędą się szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, występy artystyczne, konkursy i zabawy dla najmłodszych, wyścig rowerowy, a także: badania mammograficzne, pobieranie krwi, badania poziomu zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu (dla palaczy) oraz rozdawnictwo ulotek informacyjnych z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

Szczegóły opublikowano w plakacie do pobrania:

oraz w harmonogramie występów na scenie:

Wśród organizatorów festynu znajdują się m.in.: Urząd Miasta Gdańska, MOSIR Gdańsk, ,,Mama i Ja'', GCPU, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Gdański Uniwersytet Medyczny, Fundacja SławPol, Radio Gdańsk, Radio Plus, Portal Trójmiasto, ,,Polska Dziennik Bałtycki'', Telewizja EiA, Pomorska TV.
Lista sponsorów zamieszczona jest na plakacie informacyjnym opublikowanym poniżej.

Podpisała: Barbara Kawińska, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 24 września 2010 r.


Konferencja w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz happening w Światowy Dzień bez Tytoniu.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku zapraszają wszystkich zainteresowanych na III konferencję pod hasłem: ,,Lokalne działania antytytoniowe: stan obecny oraz perspektywy'' zorganizowaną w ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu, która odbędzie się w dniu 27 maja 2010 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w sali ,,W'' w budynku Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Dębowej 23 w Gdańsku.

Szczegóły oraz program konferencji - w komunikacie do pobrania:

W dniu 29 maja 2010 r. w Gdańskim ZOO odbędzie się happening dla mieszkańców województwa pomorskiego, podczas którego pracownicy instytucji biorących udział w akcji będą propagować zdrowy styl życia.

Serdecznie zapraszamy.

Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 18 maja 2010 r.


Inauguracja działalności Regionalnego Systemu Monitorowania i Ewaluacji Programów Zdrowotnych.

Szanowni przedstawiciele Podstawowej Opieki Zdrowotnej Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki informuje, iż z inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym odbędzie się uroczysta inauguracja działalności Regionalnego Systemu Monitorowania i Ewaluacji Programów Zdrowotnych w województwie pomorskim, w dniu 16 grudnia 2009 r. w budynku Atheneum Gedanense Novum w Sali Audytorium Primum przy GUM w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 41/42, o godz. 13.00.

Regionalny System Monitorowania i Ewaluacji Programów Zdrowotnych (Regionalny System PZ) będzie funkcjonował we współpracy z Pomorskim Centrum Programów Zdrowotnych, które jest zlokalizowane przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i będzie realizował zadania w zakresie rejestrowania, analizy, oceny i rekomendacji skutecznych, wystandaryzowanych wysokiej jakości programów prewencyjnych. Będzie służył specjalistycznym wsparciem i pomocą pracownikom samorządowym w tworzeniu własnych lokalnych programów.

Serdecznie zapraszamy.

Podpisała: Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 14 grudnia 2009 r.


WEEKEND Z MAMMOBUSEM NA POŁUDNIU WOJEWóDZTWA - 27 i 28 czerwca 2009 r.

Czersk i Osieczna to kolejne miejscowości, do których w najbliższy weekend zawita mammobus wraz z pracownikami pomorskiego NFZ w ramach promowania bezpłatnych badań profilaktycznych piersi u kobiet. Kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy, będą mogły już w sobotę, 27 czerwca, skorzystać z tych badań w Czersku, w powiecie chojnickim. Od godziny 10 do 18, z przerwą pomiędzy 13 a 14, mammobus będzie oczekiwał na wszystkie chętne panie (koniecznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem z nr PESEL) na Placu Kalinowskiego w centrum miasta. W sąsiedztwie mammobusu pracownicy NFZ udzielać będą zainteresowanym osobom porad z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Dodatkową atrakcją będzie zaplanowane około godziny 18 spotkanie ze znaną piosenkarką jazzową Anną Marią Jopek, która już od dłuższego czasu aktywnie uczestniczy w propagowaniu wśród kobiet badań profilaktycznych piersi.

Następnego dnia, w niedzielę 28 czerwca, w godzinach od 9 do 16 mammobus stać będzie na placu przed miejscową szkołą w gminie Osieczna w powiecie starogardzkim, dokąd panie dowożone będą na badania z okolicznych wiosek gimbusami. I tu również pracownicy NFZ prowadzić będą naukę samobadania piersi z wykorzystaniem tzw. fantomu oraz udzielać informacji i rozdawać ulotki związane z finansowanymi przez NFZ badaniami profilaktycznymi.

Przedstawiamy reportaż zdjęciowy z Akcji Promocyjnej przeprowadzonej w Czersku i Osiecznej - do pobrania:

Podpisał: Tadeusz Jędrzejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 26 czerwca 2009 r.; aktualizacja: 8 lipca 2009 r.


Obchody ,,Światowego Dnia bez Tytoniu'' w Gdańsku

Patronat: Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Rektor AMG.

KONFERENCJA
   pt.: ,,Lokalne działania antytytoniowe: stan obecny oraz perspektywy''

W dniu: 28 maja 2009 o godz. 9:00, wstęp wolny.
Miejsce: sala ,,W'' w budynku Medycyny Sądowej AMG przy ul. Dębowej 23 w Gdańsku.

HAPPENING ANTYTYTONIOWY:
W dniu 31 maja 2009 roku w godz. 10:00-16:00.
Miejsce: molo w Gdańsku-Brzeźnie.

W programie happeningu przewidziano bezpłatnie:

 • pomiary poziomu tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc u osób narażonych na dym tytoniowy,
 • pomiary poziomu cholesterolu we krwi,
 • pomiary ciśnienia tętniczego krwi,
 • pomiary poziomu glukozy we krwi,
 • analizę składu ciała oraz pomiar masy ciała i BMI,
 • edukację dzieci (w formie zabaw i quizów), rodziców, młodzieży i dorosłych w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego (czynne i bierne palenie),
 • konkurs na hasło reklamy bądź kampanii antytytoniowej
 • udzielanie porad i konsultacji w zakresie:
  • zdrowego stylu życia, porady dietetyka,
  • szkodliwości palenia tytoniu,
  • profilaktyki uzależnień od alkoholu,
  • profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy, porady lekarza.
Organizatorzy obchodów:
 • Państwowa Inspekcja Sanitarna,
 • Miasto Gdańsk, Straż Miejska,
 • Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej AMG,
 • Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych,
 • Pomorski Oddział NFZ,
 • Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA- Poland,
 • Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień,
 • Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku.

Podpisał: Tadeusz Jędrzejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 20 maja 2009 r.


Mammobus w w Krynicy Morskiej w ramach Dnia Kobiet - 8 marca 2009 r.

Bezpłatne badania mammograficzne - to propozycja w Dniu Kobiet od Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla mieszkanek Krynicy Morskiej i okolic. Wszystkie panie w wieku od 50 do 69 lat, które przez minione dwa lata nie korzystały z tego typu badań, będą mogły w najbliższą niedzielę zbadać swoje piersi w specjalnie podstawionym mammobusie. ,,Gabinet na kółkach'' otwarty będzie w godzinach od 10 do 15 w sąsiedztwie ośrodka zdrowia przy ulicy Górników 15 w Krynicy Morskiej.

Na badania nie potrzeba żadnego skierowania ani zaproszenia. Wystarczy jedynie dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL. Dla każdej z przebadanych pań nie zabraknie drobnego upominku. W tak szczególnym dniu z pewnością warto pomyśleć o zdrowiu swoim i najbliższych.

Podpisał: Tadeusz Jędrzejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 3 marca 2009 r.


Pomorski Pilotażowy Program Badań Przesiewowych Raka Płuc, skierowany do mieszkańców województwa pomorskiego

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że rozpoczął się Pomorski Pilotażowy Program Badań Przesiewowych Raka Płuca przy wsparciu udzielonym przez Islandię oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

Program jest skierowany do mieszkańców województwa pomorskiego, w wieku 50-75 lat, palących papierosy co najmniej 20 lat. Badania będą wykonywane przy użyciu Tomografii Komputerowej klatki piersiowej o niskiej dawce promieniowania. Wszelkie informacje mogą państwo znaleźć na stronach internetowych:

Podpisał: Z up. Dyrektora Tadeusz Jędzrejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 21 stycznia 2009 r.


Rekomendacja pracowni mammograficznych w województwie pomorskim realizujących Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że Centralny Ośrodek Koordynujący Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przedstawił wyniki przeprowadzonej w roku 2008 oceny pracy pracowni mammograficznych w całym kraju.

Na podstawie wyników tego audytu POW NFZ rekomenduje Państwu następujące pracownie mammograficzne realizujące Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w województwie pomorskim - pełna treść komunikatu z wykazem pracowni do pobrania:

Podpisał: Tadeusz Jędrzejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 16 styczia 2009 r.


Mammobus w Helu w ramach kontynuacji akcji ,,Życie jest bezcennym darem''

W ramach akcji ,,Życie jest bezcennym darem'' w najbliższą niedzielę, 26 października 2008 r., Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje mieszkankom Helu i okolic, w wieku od 50 do 69 lat, skorzystanie z bezpłatnych badań piersi, pod warunkiem, że nie korzystały z tego typu profilaktyki w ciągu ostatnich dwóch lat. Mammobus oczekiwać będzie na panie na parkingu w sąsiedztwie hali sportowej przy ulicy Wiejskiej w Helu w godzinach od 10 do 16. Na badania nie potrzeba skierowania ani zaproszenia. Wystarczy jedynie dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL. Każda z pań otrzyma po badaniu pamiątkowy gadżet.

Ponadto wszyscy zainteresowani, bez względu na wiek i płeć, będą mogli skorzystać na miejscu z badań ciśnienia tętniczego, poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz uzyskać od pracowników NFZ wszelkie niezbędne informacje na temat innych programów profilaktycznych oferowanych przez Fundusz.

data publikacji: 24 października 2008 r.

 

Harmonogram pracy mammobusów na terenie województwa pomorskiego

Pomorski OW NFZ przedstawia Harmonogram pracy mammobusów w województwie pomorskim od dnia 3 listopada 2008 r. do dnia 5 grudnia 2008 r.

Harmonogram pracy mammobusów - do pobrania:

data publikacji: 30 września 2008 r.


Akcja programów profilaktycznych na ul. Długi Targ w Gdańsku.

2 sierpnia 2008 r. odbył się 15 Bieg Św. Dominika. W ramach biegu odbyło się szereg imprez towarzyszących. Uczestniczyli w nich także przedstawiciele Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia promując udział ubezpieczonych w bezpłatnych badaniach profilaktycznych.
Stoisko informacyjno-edukacyjne mieściło się w sąsiedztwie Neptuna. Oferta skierowana była min. do palaczy tytoniu, którzy mogli wykonać pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu i uzyskać fachowe porady jak rzucić palenie, a także kobiet, które zachęcane były do wykonania bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych.

Przedstawiamy reportaż zdjęciowy z Akcji Promocyjnej przeprowadzonej na ul. Długi Targ w Gdańsku - do pobrania:

data publikacji: 12 września 2008 r.


Święto Powiatu Chojnickiego - impreza na plaży w Swornychgaciach.

Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach współpracy z samorządami lokalnymi będzie uczestniczyć w obchodach Święta Powiatu Chojnickiego w dniu 16.08.2008 r. na plaży w Swornychgaciach, rozpoczęcie o godz. 14.00.
Mieszkańcy powiatu chojnickiego będą mogli odwiedzić stoisko Pomorskiego OW NFZ, gdzie można będzie dowiedzieć się jakie programy profilaktyczne realizowane są na terenie powiatu, palacze zaś będą mogli poddać się pomiarom zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu i uzyskać porady jak rzucić palenie.

Przedstawiamy reportaż zdjęciowy z Akcji Promocyjnej przeprowadzonej na plaży w Swornychgaciach - do pobrania:

data publikacji: 11 sierpnia 2008 r., akualizacja 22 września 2008 r.


Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV (Zespół ds. HIV/AIDS)

Przedstawiciele najważniejszych instytucji zajmujących się tematyką HIV/AIDS z terenu województwa pomorskiego podpisali porozumienie w sprawie powołania Zespołu ds. Realizacji Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV (Zespół ds. HIV/AIDS). Oto szczegóły programu.

data publikacji: 15 lipca 2008 r.


,,Majówka dla zdrowia Rodziny'' w powiecie bytowskim

31 maja 2008 r. w Bytowie, a dzień później w Miastku wszystkie Panie, spełniające odpowiednie kryteria wiekowe, będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych w ramach programów profilaktycznych oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od godziny 10 do 13 i od 14 do 18 w najbliższą sobotę na dziedzińcu Szpitala Powiatu Bytowskiego przy ulicy Lęborskiej 13 w Bytowie na wszystkie zainteresowane Panie oczekiwać będzie mammobus.

Z badań wchodzących w zakres populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi skorzystać będą mogły kobiety w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały tego typu badań. Jednocześnie w budynku szpitala w godzinach od 10 do 18 otwarty będzie gabinet ginekologiczny, w którym Panie skorzystać będą mogły z bezpłatnych badań cytologicznych.

Szczegóły w załączonym zaproszeniu - do pobrania:

Przedstawiamy reportaż zdjęciowy z ,,Majówki dla zdrowia Rodziny'' w powiecie bytowskim - do pobrania:

data publikacji: 29 maja 2008 r., aktualizacja 19 czerwca 2008 r.


Dzień Otwarty Poradni Onkologicznej w związku ze Światowym Dniem Bez Tytoniu

W ramach obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu zapraszamy 31 maja 2008 r. na Dzień Otwarty Poradni Onkologicznej przy Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego 1 (budynek nr 8).

Szczegóły w załączonym zaproszeniu - do pobrania:

data publikacji: 29 maja 2008 r.


,,Młodość Bez Paierosa'' - wskazówki Europejskiego Biura Światowej Organizacji Zdrowia na Światowy Dzień bez Tytoniu 2008 (fragmenty)

Każdego roku przemysł tytoniowy na całym świecie wydaje dziesiątki miliardów dolarów na promowanie swoich śmiercionośnych wyrobów. Celem tych akcji jest odnalezienie nowych, młodych wiernych użytkowników nikotyny (najlepiej przez całe życie), którzy zajęliby miejsce tych, którzy umierają. Marketing tytoniowy jest przyczynowo powiązany z rozpoczynaniem palenia przez osoby dorastające. Równie ważna rolę w eksperymentowaniu młodych ludzi z tytoniem oraz ich przemianie w regularnych palaczy odgrywają: łatwa dostępność, przystępne ceny oraz społeczna akceptacja dla artykułów tytoniowych.

Jedną z najbardziej złowieszczych, potencjalnych przyczyn rozwoju epidemii tytoniowej jest obserwowany wzrost konsumpcji tytoniu wśród młodych kobiet - zwłaszcza w krajach o największych populacjach.

Szczegóły w załączonym komunikacie - do pobrania:

data publikacji: 29 maja 2008 r.


Relacja z akcji ,,Dzień Zdrowia dla Kobiet'' oraz podziękowania

,,Dzień Zdrowia dla Kobiet'' - pod takim hasłem Narodowy Fundusz Zdrowia promował 8 marca finansowane przez siebie badania profilaktyczne, ze szczególnym uwzględnieniem programów profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. Na Pomorzu zaoferowaliśmy Paniom z okazji Dnia Kobiet badania bezpłatne, ale dotyczące tego co dla człowieka najcenniejsze - jego zdrowia. Szczegóły w relacji.

data publikacji: 10 marca 2008 r.

 

Program profilaktyki gruźlicy

W przypadku zwiększonego ryzyka zachorowania, przy przedłużającym się stanie osłabienia, lub gdy miałaś kontakt z osobą chorą na gruźlicę, należy zgłosić się do pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. W razie konieczności dalszej diagnostyki i leczenia pielęgniarki skierują Ciebie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

data publikacji: 7 marca 2008 r.

 

Program profilaktyki i leczenia jaskry

Z badań okulistycznych wykrywających jaskrę w ramach tego programu skorzystać mogą osoby w wieku powyżej 35 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie były diagnozowane w kierunku jaskry. Program realizowany jest przez poradnie okulistyczne w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

data publikacji: 7 marca 2008 r.

 

Program badań prenatalnych

Program skierowany jest do kobiet w ciąży powyżej 35. roku życia lub obciążonych występowaniem chorób genetycznych w rodzinie. Wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. W ramach programu przeprowadzane są badania, dzięki którym można rozpoznać wrodzone wady u dziecka we wczesnym okresie ciąży, co umożliwia z kolei podjęcie leczenia już w czasie życia płodowego dziecka.

data publikacji: 7 marca 2008 r.


Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w prezencie na Dzień Kobiet

Akcja ,,Dzień Zdrowia dla Kobiet'' - mammobus w Parku Handlowym Matarnia, otwarte gabinety na terenie województwa pomorskiego. Szczegóły w komunikacie.

data publikacji: 6 marca 2008 r.


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku w ramach działalności profilaktyczno-edukacyjnej w zakresie HIV/AIDS realizowanej przez Sekcję Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w Gdańsku, informuje o uruchomieniu nowego bezpłatnego portalu edukacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS www.hiv-aids.edu.pl dotyczącego problematyki HIV/AIDS.

Portal zawiera program edukacyjny dotyczący profilaktyki HIV/AIDS, materiały informacyjne w formie artykułów, a także wykładów wspieranych prezentacjami multimedialnymi. Pod każdą lekcją znajduje się test sprawdzający poziom wiedzy. Po pozytywnym rozwiązaniu testu uzyskują Państwo certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Każdy uczestnik programu ma własne konto edukacyjne, na którym znajdzie informacje dotyczące przebiegu szkolenia. Autorami programu edukacyjnego są: doc. Tomasz Niemiec, dr Regina Podlasin oraz dr Dorota Rogowska-Szadkowska. Ponadto na portalu www.hiv-aids.edu.pl znajduje się forum dyskusyjne, na którym mogą Państwo podzielić się opiniami na temat e-learningu.

Program skierowany jest do lekarzy ginekologów, wszystkich lekarzy zainteresowanych problematyką HIV/AIDS, a także studentów medycyny.

data publikacji: 6 marca 2008 r.


Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz Urząd Miejski w Gdańsku zapraszają na jednodniową konferencję szkoleniową ,,Wczesna diagnoza dzieci z zaburzeniem autystycznym''. Udział w 3-godzinnym szkoleniu (w godzinach 9:30-12:30) jest bezpłatny. Szkolenia skierowane do lekarzy pediatrów odbęda się w czterech terminach (do wyboru: 8 marca, 5 kwietnia, 19 kwietnia lub 10 maja 2008 r.). Szczegóły w załączonych plikach:

data publikacji: 6 marca 2008 r.

 

Spotkanie realizatorów programu profilaktyki chorób układu krążenia i programu profilaktyki raka szyjki macicy - etapu podstawowego

Informacje o ww. spotkaniu, które odbyło się w dniu 5 lutego 2008 r. w plikach do pobrania:

 • cel i program spotkania - plik w standardzie PDF
 • prezentacja ze spotkania plik pps (odczytywany m.in. za pomocą programu PowerPoint)
 • prezentacja ,,Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy'' w woj. pomorskim plik pps (odczytywany m.in. za pomocą programu PowerPoint)

data publikacji: 6 marca 2008 r.

 

Program profilaktyki chorób układu krążenia

Adresatami programu są osoby znajdujące się na liście świadczeniobiorców lekarza POZ, mającym w roku kalendarzowym: 35, 40, 45, 50 i 55 lat. Program kierowany jest do osób, u których nie została rozpoznana choroba układu krążenia i które nie korzystały z takiego programu w ciągu ostatnich pięciu lat. Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania, aby z niego skorzystać wystarczy zapytać swojego lekarza.

data publikacji: 6 marca 2008 r.

 

Program profilaktyki chorób odtytoniowych, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - POCHP

Świadczenia udzielane są osobom palącym. Porady antynikotynowe z wykonaniem badania spirometrycznego udzielane są na podstawie pisemnego oświadczenia świadczeniobiorcy, że w ciągu ostatnich trzech lat nie miał wykonywanego tego badania w ramach programu profilaktyki POCHP (także u innych świadczeniodawców).

data publikacji: 6 marca 2008 r.

 

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Program skierowany jest do kobiet w wieku 25-59, można z niego skorzystać raz na 3 lata. Realizowany jest przez wszystkie poradnie ginekologiczno-położnicze, mające umowę z NFZ. Aby z niego skorzystać wystarczy zapytać lekarza ginekologa lub położną.

data publikacji: 6 marca 2008 r.

Życie jest bezcennym darem - mammografia i cytologia w ramach programów profilaktycznych NFZ.

data publikacji: 11 lutego 2008 r.