Program profilaktyki chorób odtytoniowych
Najważniejsze cele tego programu to:
Program profilaktyki chorób odtytoniowych dzieli się na dwa etapy: podstawowy i specjalistyczny. Do każdego etapu można zgłosić się bez skierowania. Z programu skorzystać mogą osoby palące powyżej 18 roku życia.
Etap podstawowy
etap podstawowy A – obejmuje poradnictwo antytytoniowe, a adresowany jest do osób palących powyżej 18 roku życia;
etap podstawowy B – obejmuje poradnictwo antytytoniowe z diagnostyką i profilaktyką przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) z wykonaniem spirometrii – przeznaczony dla osób w wieku rocznikowo pomiędzy 40 a 65 lat, które nie miały wykonywanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w okresie ostatnich 36 miesięcy,
i u których nie zdiagnozowano wcześniej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lub przewlekłego zapalenia oskrzeli bądź rozedmy.
W razie konieczności spowodowanej względami medycznymi osoba korzystająca z programu może otrzymać skierowanie na konsultację do specjalisty pulmonologa.
Z programu profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POCHP) na etapie podstawowym na terenie województwa pomorskiego można skorzystać w następujących placówkach:
L.p. |
Nazwa placówki |
Adres |
---|---|---|
1 |
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Poradnia Promocji Zdrowia |
Człuchów, ul. Szczecińska 31 |
2 |
SP ZOZ Przychodnia Lekarska – Poradnia (gabinet) Lekarza POZ |
Starogard Gdański, ul. Hallera 21 |
3 |
NZOZ "ALMED" Sp. z o.o. – Poradnia (gabinet) Lekarza POZ |
Malbork, ul. Dworcowa 14 |
4 |
CENTRUM MEDYCZNE "ZASPA" Sp. z o.o. – Poradnia (gabinet) Lekarza POZ |
Gdańsk, ul. Burzyńskiego 1 |
5 |
NZOZ "Śródmieście" Sp. z o.o. – Poradnia Promocji Zdrowia |
Gdynia, ul. Żwirki i Wigury 14 |
6 |
"Przychodnia Lekarska Witomino" Sp. z o.o. – Poradnia Promocji Zdrowia |
Gdynia, ul. Konwaliowa 2 |
7 |
Eskulap Sp. z o.o. – Poradnia Promocji Zdrowia |
Chojnice, ul. Kościerska 9 |
8 |
"PROMEDICA" Sp. z o.o. – Poradnia Promocji Zdrowia |
Chojnice, ul. Młodzieżowa 35 |
9 |
Grzegorz Szalewski – Poradnia (gabinet) Lekarza POZ |
Rumia, ul. Derdowskiego 24 |
Etap specjalistyczny
Przeznaczony jest dla osób powyżej 18 roku życia uzależnionych od tytoniu posiadających skierowanie z etapu podstawowego programu lub z oddziału szpitalnego, ale także,
w uzasadnionych przypadkach, zgłaszających się bez skierowania. Pacjent może być objęty leczeniem w ramach tego programu tylko raz. Program realizowany jest przez 12 miesięcy. Jego uczestnicy mogą skorzystać z leczenia farmakologicznego nałogu lub z sesji psychoterapeutycznych.
Z etapu specjalistycznego programu profilaktyki chorób odtytoniowych można skorzystać w województwie pomorskim w następujących placówkach:
L.p. |
Nazwa placówki |
Nazwa komórki organizacyjnej |
Adres |
1 |
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne |
Poradnia Leczenia Zespołu Uzależnienia od Tytoniu |
Gdańsk, ul. Dębinki 7 |
2 |
NZOZ "Śródmieście" Sp. z o.o. |
Poradnia Promocji Zdrowia |
Gdynia, ul. Żwirki i Wigury 14 |
3 |
"PROMEDICA" Sp. z o.o. |
Poradnia Promocji Zdrowia |
Chojnice, ul. Młodzieżowa 35 |
4 |
Sławomir Garbicz |
Poradnia Chorób Płuc |
Słupsk, ul. Hubalczyków 5/1 |
Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ
data publikacji: 26 maja 2015 r.