Nowy program pilotażowy "Recepta na Ruch"

12-01-2024

Pod koniec października ubiegłego roku resort zdrowia opublikował informację o uruchomieniu pilotażu programu Recepta na Ruch.

Na Pomorzu program realizować będą wyłonione w drodze konkursu dwie placówki:

  • Copernicus Podmiot Leczniczy przy ulicy Powstańców Warszawskich 1-2 w Gdańsku (tel. 518 073 737)
  • Przychodnia Morska Janczewscy przy ulicy Obrońców Wybrzeża 8 w Gdyni (tel. 58 688 89 99).

Pierwszy z tych podmiotów  będzie miał pod swoją opieką 793 pacjentów, drugi 120. Założeniem pierwszej fazy programu jest objęcie opieką w całym kraju 15 tysięcy osób.

Recepta na Ruch to program profilaktyczny wspierający pacjentów z problemami zdrowotnymi, w przypadku których zalecana jest aktywność fizyczna. Mogą wziąć w nim udział osoby, które ukończyły 25 lat, a stan ich  zdrowia pozwala na samodzielny czynny udział w treningu. Warunkiem uczestnictwa jest też korzystanie z aplikacji mobilnej mojeIKP. Do programu kwalifikowani będą pacjenci ze specjalnym elektronicznym skierowaniem, które może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarka lub położna POZ, a także lekarz specjalista: neurolog, kardiolog, ortopeda, gastrolog, diabetolog, onkolog, ginekolog, urolog, endokrynolog, pulmonolog lub fizjoterapeuta.

Udział w programie pilotażowym dla zakwalifikowanego pacjenta przewidziano na 18 tygodni. Fizjoterapeuta dobierze  pacjentowi zakres działań i metod w zależności od stanu zdrowia i kondycji  fizycznej. Program składać ma się z dwóch modułów. Pierwszym będą treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę odbywające się dwa razy w tygodniu. Na drugi moduł składać się będzie praca własna uczestnika programu przy wykorzystywaniu funkcjonalności aplikacji mojeIKP.
W ramach pilotażu przewidziane są również konsultacje z dietetykiem, a w razie potrzeby z psychologiem i lekarzem specjalistą.

Pilotaż będzie realizowany do października 2025.

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 12 stycznia 2024 r.

  Wszystkie aktualności