Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął kolejną akcję prozdrowotną. We wszystkich oddziałach Funduszu, w tym również w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromiejskie 69 w Gdańsku, otwarto stanowiska do spraw profilaktyki i promocji zdrowia.
W samoobsługowych punktach dorośli na miejscu mogą wykonać najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Profesjonalni doradcy na miejscu służą ponadto pomocą przy analizie wyników pomiarów i zachęcają do udziału w programach profilaktycznych NFZ lub skorzystania z bezpłatnych diet od Funduszu.
Aby skorzystać z usług doradcy do spraw profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w Kiosku Profilaktycznym wystarczy zapisać się przez stronę internetową pomorskiego NFZ Umów wizytę przez internet lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta, dzwoniąc na bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590. W przypadku braku chętnych w konkretnym przedziale czasowym osoby przebywające na sali obsługi klienta mogą skorzystać bez zapisywania się z konsultacji doradcy i samoobsługowego Kiosku Profilaktycznego.
Korzystanie z najnowszej oferty NFZ jest bezpłatne. Możliwe jest też cykliczne odwiedzanie samoobsługowego kiosku, co pozwoli zainteresowanym osobom w przyszłości systematycznie monitorować swoje parametry zdrowotne.
Punkty są czynne w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.
Kioski Profilaktyczne są zamkniętą konstrukcją zapewniającą jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na wykonanie pomiarów:
To podstawowe pomiary medyczne niezbędne do oceny ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne.
Analiza składu ciała pozwala poznać poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego, które bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.
Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała (BMI) jest istotny dla oszacowania zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, czy też miażdżycą.
Anonimowe wyniki pomiarów drukowane są bezpośrednio w kiosku, a po ich wykonaniu istnieje możliwość omówienia ich na miejscu z doradcą do spraw profilaktyki i promocji zdrowia. Kioski są przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.
Ponadto doradcy na życzenie zainteresowanych osób udzielają dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych (Profilaktyka 40 PLUS, portal diety.nfz.gov.pl) i doradzają, jak można się do nich zgłosić i z nich korzystać.
Konsultant w razie potrzeby może także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta, dzięki któremu pacjent otrzymać może m.in. e-receptę sms-em lub mejlem, otrzymać e-skierowanie, udostępnić lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach albo pobrać unijny certyfikat COVID oraz sprawdzić historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane są dostępne również w aplikacji mobilnej MojeIKP.
źródło: Rzecznik Prasowy Pomorskiego OW NFZ
data publikacji: 22 listopada 2021 r.