Podstawą są potrzeby zdrowotne pacjentów. Podmioty niepubliczne, które świadczą usługi medyczne na wysokim poziomie, zawsze znajdą sobie miejsce w systemie ochrony zdrowia. Słupska placówka jest tego najlepszym dowodem. Udanie łączy ze sobą dwa rodzaje wykonywanych świadczeń, finansowane przez NFZ i komercyjne – powiedziała podczas wizyty w Centrum Zdrowia SALUS w Słupsku dyrektor pomorskiego oddziału NFZ Elżbieta Rucińska-Kulesz. Dodała, że słupską placówkę, zarówno szpital jak i poradnie, charakteryzuje wysoki standard oferowanych usług. Dyrektor Rucińska-Kulesz obejrzała nowoczesny blok operacyjny, będący – jak to określiła – „sercem każdego szpitala”.
Tomasz Kuźmiński, dyrektor Centrum Zdrowia SALUS, zaznaczył, że kierowana przez niego placówka ma zapewnione finansowanie, a w przeprowadzanych konkursach jest traktowana na równi z placówkami publicznymi. W niepublicznej słupskiej placówce każdego roku wykonywanych jest ponad 3 tysiące zabiegów, m.in. z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej oraz okulistyki.
Wcześniej, w słupskim ratuszu dyrektor Rucińska-Kulesz na zaproszenie dr Marianny Borawskiej, przewodniczącej Słupskiej Rady Seniorów, uczestniczyła w posiedzeniu Rady, którego głównym tematem było funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem dostępu i realizacji świadczeń udzielanych osobom starszym.
Podczas dyskusji szefowa pomorskiego NFZ przedstawiła informacje o zasadach udzielania i finansowania świadczeń zdrowotnych, skupiając się głównie na podstawowej opiece zdrowotnej, lecznictwie uzdrowiskowym oraz rehabilitacji stacjonarnej. Podkreśliła, że konieczna jest koordynacja współpracy instytucji publicznych w zakresie opieki nad osobami seniorami.
źródło: Rzecznik Prasowy Pomorskiego OW NFZ
data publikacji: 10 maja 2018 r.