1.
Co kryje się pod stwierdzeniem „obecność pielęgniarki na każdej zmianie”– w ambulatoryjnych świadczeniach diagnostycznych kosztochłonnych?
Zapewnienie obecności pielęgniarki na każdej zmianie roboczej stanowi warunek dodatkowo oceniany. Deklaracja spełnienia powyższego warunku oznacza zapewnienie obsady pielęgniarskiej zgodnie z harmonogramem w zadeklarowanych godzinach pracy pracowni, w sposób nieprzerwany.
2.
Jeżeli lekarz u jednego ze świadczeniodawców przyjmuje tylko raz w miesiącu w godz. 10-15 – np. we wtorek, natomiast w pozostałe wtorki w miesiącu przyjmuje u innego świadczeniodawcy w godz. 16-19, to czy złożone przez niego oświadczenie (jako załącznik do składanej oferty w konkursie) w zakresie miejsc i godzin udzielanych przez niego świadczeń w miesiącu u poszczególnych świadczeniodawców jest wystarczające dla rozstrzygnięcia kwestii powstałej w ten sposób kolizji w harmonogramie u obydwu świadczeniodawców i tym samym przyjęcie przez NFZ powyższego stanu faktycznego w zakresie świadczeń udzielanych przez lekarza na rzecz poszczególnych świadczeniodawców za poprawny. Oczywiście w zakresie miesięcznego potencjału każdy ze świadczeniodawców uwzględnia ilość dni w których u niego przyjmuje lekarz.
W sytuacjach spornych związanych ze stwierdzonymi konfliktami harmonogramów poszczególni świadczeniodawcy będą wzywani do złożenia wyjaśnień dotyczących stanu faktycznego dotyczącego zatrudnienia.
3.
Przygotowując ofertę konkursową do ogłoszonego postępowania w rodzaju AOS w zakresie Badań Rezonansu magnetycznego i deklarując wykonywanie całego katalogu usług zgodnie z zał. 2 VIII lp.1-25 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu AOS warunkiem koniecznym jest wykazanie fizyka na każdej zmianie roboczej.
Po wprowadzeniu osoby do portalu świadczeniodawcy z szczegółowym harmonogramem pracy, po wygenerowaniu profilu świadczeniodawcy i wgraniu go do programu konkurs ofert w pozycji oferty dana osoba widnieje jednak nie został „zaciągnięty” harmonogram szczegółowy.
W zakresie świadczeń badania rezonansu magnetycznego (RM), w przypadku realizacji świadczeń wskazanych w zał. 2 VIII w lp. 22-25 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ze zm. wymagane jest zapewnienie minimum 1 fizyka, fizyka medycznego lub fizyka techniczny w każdej pracowni. Szczegółowy harmonogram pracy personelu o ww. kwalifikacjach nie jest wymagany.
4.
Proszę o odpowiedź czy można podawać w harmonogramie pracy godziny pracy w soboty? Czy można je sumować do tygodniowego czasu pracy?
Obowiązujące przepisy dotyczące warunków realizacji świadczeń w rodzaju ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie wprowadzają ograniczeń dotyczących prowadzenia działalności zgodnie z harmonogramem pracy personelu oraz harmonogramem pracy komórek organizacyjnych wykraczającym poza dni powszednie. Sumowaniu, do określenia tygodniowego czasu pracy poradni, podlegają wszystkie zadeklarowane dzienne harmonogramy pracy poradni.
5.
Jak prawidłowo należy podać odpowiedź na pytanie w ankiecie dotyczące harmonogramu: „ Ile godzin w tygodniu pracuje poradnia?” na podstawie podanego niżej przykładu: W poradni, posiadającej 2 gabinety lekarskie 2 lekarzy. Jeden 2 razy w tygodniu : wtorek 8-12, środa 14-18. Drugi 2 razy w tygodniu : wtorek 8- 14, piątek 14-18. Czy poradnia pracuje 18 godzin ( wg zarządzenie Prezesa NFZ nr 71/2012/DSOZ z 07.11.12 w sprawie … „ Przez godziny pracy poradni specjalistycznej, rozumie się czas pracy personelu medycznego: lekarza …) czy może tylko 14 godzin ? Czy 50% czasu pracy w/w przykładowej poradni dla pielęgniarki w tej poradni to min 9 godzin czy min 7 godzin?
W opisanym przypadku poradnia pracuje łącznie 14 godzin (wtorek: 8- 14, środa: 14-18, piątek: 14-18) Przywołany § 11 ust. 10 Zarządzenia Nr 71/2012/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 7 listopada 2012 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna ze zm. określa grupy zawodowe zaliczane do personelu realizującego świadczenia opieki zdrowotnej. Minimalny czas pracy pielęgniarki zdefiniowany jako 50% czasu pracy poradni wynosi 7 godzin.
6.
Czy w poradni ginekologicznej dodatkowo oceniana jest położna pracująca min 50% czasu pracy poradni, czy musi być 100% czasu poradni w załączniku 3a do zarządzenia nie ma określonego % czasu.
Dodatkowej ocenie w zakresie położnictwo i ginekologii podlega zapewnienie uczestniczenia położnej w realizacji świadczeń oraz posiadanie przez położną dokumentu potwierdzającego umiejętność pobierania rozmazów cytologicznych dla potrzeb programu profilaktyki raka szyjki macicy.
7.
Czy ceny podane w ofertach będą podlegały negocjacji, czy są cenami ostatecznymi?
W przypadku podjęcia decyzji o podjęci u negocjacji, komisja konkursowa może przeprowadzić je ze wszystkimi lub wybranymi oferentami z zachowaniem zasad określonych w art. 142 ust. 7 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
8.
Zamierzam złożyć ofertę do NFZ w postępowaniu konkursowym AOS kontrakt dotyczy działalności od 1.07.2013 r. Czy w związku z tym wystarczy ,ze złożę promesę zawarcia polisy OC czy też muszę już w tej chwili posiadać zawartą umowę OC, pomimo faktu rozpoczęcia działalności leczniczej z dniem 1.07.2013.
Promesa zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wystawiona przez ubezpieczyciela nie jest wymagana. Zgodnie z zarządzeniem Nr 46/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 września 2011 r. w sprawie warunków postępowania dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wymagana jest umowa przedwstępna lub inny dokument, w tym także oświadczenie zawierające zobowiązanie oferenta do zawarcia umowy ubezpieczenia na okres obowiązywania umowy z NFZ.
9.
W związku z trwającym postępowaniem konkursowym w zakresie AOS zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie pytania ankietowego nr 1.8.1.1 w postępowaniu dot. poradni neurologicznej. Pytanie brzmi "Czy oferent zapewnia wykonywanie badań elektrofizjologicznych w lokalizacji?" Prosimy o wyjaśnienie jakiej odpowiedzi powinniśmy udzielić w naszej sytuacji, w której zapewniamy EEG w miejscu , badanie USG z opcją Dopplera w lokalizacji oraz badanie EMG dostęp u podwykonawcy.
Katalog badań elektrofizjologicznych określono w części III Wykazu świadczeń gwarantowanych w przypadku badań diagnostycznych oraz warunków ich realizacji stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ze zm. Jednocześnie zapewnienie wykonania elektroencefalografii oraz elektromiografii w lokalizacji jest warunkiem dodatkowym, który w zakresie neurologii jest oceniany odrębnie tzn. odpowiedź na powyższe pytanie dotyczy badań innych niż elektroencefalografia i elektromiografia. USG z opcją Dopplera należy do grupy badań ultrasonograficznych. W związku z powyższym w opisanej sytuacji nie mogą Państwa udzielić odpowiedzi twierdzącej.
10.
Moje pytanie dotyczy poradni gastroenterologicznej jeżeli wszystkie wymienione świadczenia z zakresu poradni oraz badań przewodu pokarmowego wykonywane są w tym samym miejscu tj. ten sam gabinet czy harmonogramy pracy mogą się pokrywać zarówno badania jak i konsultacje wykonuje ten sam lekarz?
Harmonogramy pracy lekarza w wykonującego badania w pracowni endoskopii realizującego świadczenia w ramach ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych oraz porady ambulatoryjne w poradni gastroenterologicznej nie mogą się pokrywać.
11.
Pytane z zakresu Poradni Neurologicznej. Nie mamy poradni kardiologicznej ani pracowni kardiologicznej. Posiadamy zarejestrowaną pracownię elektrofizjologii. czy wpisanie w pkt:- czy posiadamy inny sprzęt do elektrofizjologii (używamy w tej pracowni Holter EKG i RR) odpowiedzi TAK w lokalizacji, będzie uważane za błąd? W załączniku 2/III w świadczeniach elektrofizjologicznych monitorowanie czynności serca i ciśnienia za pomocą urządzeń typu holter przypisane jest Pracowni lub gabinetowi elektrokardiografii lub poradni kardiologicznej lub hipertensjologicznej.
Deklaracja zapewnienia wykonywania badań elektrofizjologicznych „w lokalizacji” w zakresie poradni neurologicznej powinna wynikać z zapewnienia udokumentowanego dostępu do pracowni, gabinetu lub poradni wykonującej badania z katalogu badań elektrofizjologicznych określnego w części III Wykazu świadczeń gwarantowanych w przypadku badań diagnostycznych oraz warunków ich realizacji stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ze zm. przynajmniej w części dotyczącej pozycji lp. od 11 do 21., które należą do diagnostyki prowadzonej przez poradnie neurologiczne.
12.
Świadczeniodawca ma zarejestrowaną nową komórkę, w konkursie AOS na świadczenia z zakresu kardiologii startuje jako nowy podmiot. Wymagany personel świadczyć będzie usługi od dnia 01.07.2013. Co taki świadczeniodawca ma zaznaczyć w ankiecie ofertowania przy pozycji: WARUNKI WYMAGANE – PERSONEL – LEKARZE
Czy świadczeń udziela lekarz specjalista kardiologii lub hipertensjologii albo lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie kardiologii lub hipertensjologii, albo lekarz specjalista w dziedzinie kardiologii oraz lekarz specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych z co najmniej 5-letnim doświadczeniem w pracy w oddziale zgodnym z profilem świadczenia gwarantowanego?
– Spełniam warunek w dniu złożenia oferty i będę go spełniał od początku obowiązywania umowy czy
– Nie spełniam warunku w dniu złożenia oferty Obawiamy się, że zaznaczenie opcji „nie spełniam w dniu złożenia oferty” spowoduje automatyczne odrzucenie oferty bo jest to warunek wymagany zaś opcja spełniam w dniu złożenia oferty jest opcją prawdziwą tylko w części „będę spełniał od początku obowiązywania umowy”.
Personel do 30.06.2013 pracuje u innych świadczeniodawców i spełnienie warunku w dniu złożenia oferty nie jest możliwe. Jaka opcje jest właściwą dla nowego podmiotu.
Udokumentowanie zatrudnienia lub zawarcia umowy cywilno- prawnej z personelem wymaganym w danym zakresie, dające pewność utrzymania zatrudnienia personelu deklarowanego w formularzu ofertowym po rozstrzygnięciu postępowania, od początku obowiązywania umowy, uprawnia do udzielenia odpowiedzi twierdzącej na powyższe pytanie.
13.
W związku z postepowaniem konkursowym z zakresu AOS mam pytanie , czy w poradniach tj. onkologiczna, gruźlicy i chorób płuc, urologicznej w przypadku nie wykonywania grup JGP Zabiegowych musi być zgłoszony gabinet diagnostyczno–zabiegowy?
Zgodnie z § 8 Zarządzenia Nr 71/2012/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 7 listopada 2012 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna ze zm. świadczeniodawca biorący udział w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń w poradniach specjalistycznych w zakresach świadczeń obejmujących wykonywanie specjalistycznych świadczeń zabiegowych, określonych w załącznikach nr 5a, 5b obowiązany jest posiadać gabinet diagnostyczno- zabiegowy, o ile warunek posiadania takiego gabinetu został określony w rozporządzeniu AOS.
W wyżej wymienionych zakresach świadczeń zapewnienie gabinetu diagnostyczno- zabiegowego jest elementem dodatkowo ocenianym.
14.
W pytaniu ankietowym z zakresu poradni ginekologiczno-położniczej mówi się o ultrasonografie typu 3, że jest to aparat umożliwiający badania USG w pełnym zakresie wraz z badaniami dopplerowskimi (poza badaniami echokardiograficznymi) oraz biopsje powierzchowne, głębokie, badania endokawitarne – zgodnie z zakresem realizowanych świadczeń. Czy jeżeli posiadamy aparat USG, który umożliwia badanie dopplerowskie, posiada głowice convex i liniową, (pod kontrolą których można wykonywać również biopsje np. piersi) i mamy również głowicę endokawitarną , możemy zaznaczyć, że posiadane USG jest 3 typu? Nie posiadamy przystawki do biopsji aspiracyjnych ponieważ nasi lekarze świadczący usługi nie wykonują tej procedury.
Pytanie należy traktować literalnie, dlatego odpowiedź twierdząca jest uprawniona jedynie w przypadku zapewnienia dostępu do urządzenia umożliwiającego realizację pełnego profilu wskazanych procedur.
15.
Czy można w ofercie zaznaczyć gabinet zabiegowy w lokalizacji, w sytuacji w której na poradnie dzierżawione jest pomieszczenie w budynku w którym taki gabinet się znajduje na potrzeby innych poradni (innego podmiotu leczniczego). Czy wymagana jest umowa użyczenia? Dostępność czasowa gabinetu zabiegowego pokrywająca sie z czasem pracy danej poradni ?
W każdym przypadku współużytkowania gabinetu diagnostyczno-zabiegowego, wskazanego jako znajdujący się zarówno „w miejscu”, jak i „w lokalizacji” harmonogramy poradni współużytkujących gabinet nie mogą się pokrywać. Deklaracja dotycząca gabinetu złożona w ofercie musi być udokumentowana wpisem do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, w przypadku indywidualnych i grupowych praktyk lekarskich (dla których organem rejestrowym są Okręgowe Izby Lekarskie), pozytywna decyzja właściwego Państwowego Inspektora Sanitarnego, z którego to dokumentu wynikać będzie, iż poddano procesowi oceny spełnianie wymagań określonych w rozporządzeniu MZ z dnia 26.06.2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny opowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, dla gabinetu diagnostyczno-zabiegowego.
16.
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20-09-2012 zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych załącznik nr 1, poz. 4,: wymagany personel w poradni diabetologicznej to lekarz specjalista w dziedzinie diabetologii lub endokrynologii.
Natomiast pytanie w ankiecie brzmi: w jakim wymiarze czasu pracy świadczeń udziela lekarz specjalista diabetologii.
Czy pytanie w ankiecie dotyczy również lekarza specjalisty endokrynologa skoro wg wyżej wymienionego rozporządzenia świadczenia może udzielać specjalista w dziedzinie diabetologii lub endokrynologii?
Pytanie dotyczy warunku dodatkowo ocenianego. Oceniana jest zgodność specjalisty realizującego świadczenia z profilem zakresu świadczeń. Pytanie należy traktować literalnie, dlatego odpowiedź twierdząca jest uprawniona jedynie w przypadku zapewnienia dostępu do świadczeń udzielanych diabetologa.
17.
Co zrobić w sytuacji kiedy świadczeniodawca nie realizuje badań wskazanych w załączniku 2VI poz. 27 Rozporządzenia MZ w sytuacji kiedy w ankiecie w pytaniu nr 1.7.1.2 dotyczącej realizacji badań tomografii komputerowej nie ma do wyboru odpowiedzi „nie dotyczy”? Czy odpowiedź „nie spełniam warunku w dniu złożenia oferty”, stanowiącej jedyną prawidłową z dwóch możliwych w ankiecie odpowiedzi kwalifikuje ofertę do odrzucenia?
Wybór odpowiedzi „nie spełniam warunku w dniu złożenia oferty” na wyżej przywołane pytanie nie dyskwalifikuje oferty.
18.
Co zrobić w sytuacji kiedy świadczeniodawca nie realizuje badań wskazanych w załączniku 2VIII poz. 22-27 Rozporządzenia MZ w sytuacji kiedy w ankiecie w pytaniu nr 1.8.2.1 dotyczącej realizacji badań rezonansu magnetycznego nie ma do wyboru odpowiedzi „nie dotyczy”? Czy odpowiedź „nie spełniam warunku w dniu złożenia oferty”, stanowiącej jedyną prawidłową z dwóch możliwych w ankiecie odpowiedzi kwalifikuje ofertę do odrzucenia?
Wybór odpowiedzi „nie spełniam warunku w dniu złożenia oferty” na wyżej przywołane pytanie nie dyskwalifikuje oferty.
19.
Jeżeli w poradni ginekologicznej pracuje położna, która wykonuje świadczenia zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, poza godzinami pracy lekarza, czy można doliczyć te godziny do czasu dostępności komórki.
Zgodnie z § 11 ust. 10 Zarządzenia Nr 71/2012/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 7 listopada 2012 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna ze zm., który określa grupy zawodowe zaliczane do personelu realizującego świadczenia opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, przez godziny pracy poradni specjalistycznej, rozumie się czas pracy personelu medycznego: lekarza, logopedy lub ortoptysty, udzielającego świadczeń zgodnie z załącznikiem nr 2 do umowy. W związku z powyższym harmonogram pracy położnej powinien zawierać się w harmonogramie pracy lekarza, co oznacza, ze nie ma on wpływu na dostępność poradni.
Podpisała: Barbara Kawińska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ
data publikacji: 15 marca 2013 r.