Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku przypomina, że w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego procedura podania immunoglobuliny anty RhD pacjentce RhD-ujemnej w 28-30 tygodniu ciąży w profilaktyce konfliktu matczynopłodowego w zakresie antygenu D z układu Rh (o ile nie wykryto u niej przeciwciał anty-RhD) jest finansowana w ramach świadczeń gwarantowanych.
Przedmiotowe świadczenie może być rozliczane przez wszystkich świadczeniodawców realizujących porady w zakresie położnictwa i ginekologii, którzy spełniają warunki realizacji świadczenia określone w aktualnych rozporządzeniach Ministra Zdrowia odpowiednio w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Świadczenie jest w całości finansowane ze środków publicznych – obejmuje również koszt preparatu immunoglobuliny anty-RhD, która powinna być dostępna w poradni realizującej świadczenie.
W zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej procedura ta została przewidziana do sumowania z innymi typami porad realizowanych w poradni położniczo-ginekologicznej, a jego wycena powiązana jest z urzędową ceną zbytu immunoglobuliny ludzkiej anty-D określoną w aktualnym obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Zgodnie z aktualnym wykazem leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, do których wydano ostateczną decyzję administracyjną o ustaleniu ceny zbytu netto w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia [1] ceny dla immunoglobulin kształtują się następująco:
Na podstawie Ustawy refundacyjnej [2] ustalona została urzędowa marża hurtowa w wysokości 6% ceny zbytu netto. Świadczeniodawca jest obowiązany nabywać leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne po cenie nie wyższej niż urzędowa cena zbytu powiększona o marżę.
Mając na uwadze powyższe, maksymalne kwoty możliwe do rozliczenia dla świadczeń podania immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej wynoszą:
Dla świadczeń rozliczanych w ryczałcie PSZ należy uwzględnić obowiązującą cenę za punkt.
W przypadku wystąpienia błędów weryfikacji 51690037 – Rozliczenie świadczenia wymaga przekazania danych o fakturze zakupu / udokumentowania realizacji świadczenia fakturą, rachunkiem, inną specyfikacją kosztową / zgody na indywidualne rozliczenie lub innego zatwierdzenia przez OW wyjaśnienia, tj. pismo przewodnie wraz z wykazem zakwestionowanych świadczeń związanych z podaniem immunoglobuliny, należy przekazywać do Sekcji Monitorowania i Weryfikacji Świadczeń na adres e-mail: WSOZ-M@nfz-gdansk.pl.
Podpisała: z up. Joanna Erecińska, p.o. Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ
data publikacji: 10 maja 2024 r.