Aktualności

Aktualności

Europejski Tydzień Szczepień- szczepienia przeciw HPV

23.04.2024

Europejski Tydzień Szczepień obchodzony jest co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Ta inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia pomaga podnosić świadomość w zakresie znaczenia szczepień
w zapobieganiu szerzeniu się chorób zakaźnych oraz ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia.

Opracowywany przez Główny Inspektorat Sanitarny program szczepień ochronnych obejmuje zarówno szczepienia obowiązkowe, jak i zalecane. Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne, finansowane
z budżetu państwa, a obejmują dzieci i młodzież do 19 roku  życia. Szczepienia zalecane uzupełniają szczepienia obowiązkowe. Umożliwiają one szerszą ochronę przed zachorowaniami i nowotworami, należy do nich również szczepienie przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV).

Szacuje się, że ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy, a  ponad połowa przegrywa tę walkę. Badania jednoznacznie pokazują, że największa skuteczność szczepień dotyczy nastolatków, bo stosuje się je przed pierwszym kontaktem z wirusem.

Od 1 czerwca ubiegłego roku w Polsce można w ramach powszechnego programu szczepień bezpłatnie zaszczepić dzieci w wieku od 12 do 13 lat. Zapisując dziecko  w tym wieku na szczepienie rodzic ma  do wyboru jedną z dwóch dostępnych szczepionek: – 2-walentną lub 9-walentną.

Od 2 września ubiegłego roku bezpłatnymi szczepieniami przeciw HPV objęte zostały również dzieci 
i młodzież z przedziałów wiekowych od 9 do 11  oraz od 14 do 17 roku życia. Te młode osoby mogą jednak zostać objęte bezpłatnymi szczepieniami tylko 2-walentną szczepionką po otrzymaniu od lekarza e-recepty, którą należy zrealizować w aptece, a następnie umówić się  na wykonanie szczepienia w wybranej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę w przychodni lub skorzystać z infolinii +48 800 100 101 dostępnej w godzinach od 8.00-18.00. Możliwe jest również zapisanie dziecka na szczepienie za pośrednictwem internetowego konta pacjenta (IKP).

Na Pomorzu przeciw HPV zaszczepić można dzieci w ramach programu w 320 placówkach.
Ich lista dostępna jest pod internetowym adresem:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem#mapaHPV

Szczepionki przeciw HPV są finansowane przez NFZ, bezpieczne i funkcjonują na rynku już od ponad  15 lat. Powszechne programy szczepień przeciw HPV realizowane są w ponad 120 krajach.

Więcej w Poradniku Pacjenta NFZ

Źródło: Biuro Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali NFZ

data publikacji: 23 kwietnia 2024 r.