Aktualności i komunikaty

Aktualności i komunikaty

17.06.2013

W piątek, 14 czerwca, zakończył się pierwszy etap konkursu na świadczenie usług medycznych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ogłoszonego przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Gdańsku, polegający na wyłonieniu podmiotów medycznych, które uzyskały najwyższą punktację i zwycięsko zakończyły rywalizację konkursową. Pełna lista rozstrzygnięć konkursu na lekarzy specjalistów opublikowana została na stronie internetowej POW NFZ w Gdańsku. W efekcie konkursu wybrano 1113 poradni specjalistycznych (najwięcej położniczo-ginekologicznych, okulistycznych, otolaryngologicznych, neurologicznych, chirurgii ogólnej oraz kardiologicznych i dermatologicznych) realizujących świadczenia medyczne w 60 zakresach, które podpiszą z Pomorskim NFZ trzyletnie umowy obowiązujące od 1 lipca 2013 roku. Warto jednak przypomnieć, że każdemu z uczestników konkursu przysługuje prawo do wniesienia odwołania od decyzji komisji konkursowych, a więc opublikowane rozstrzygnięcia nie są jeszcze ostateczne.

1563 oferty złożone przez 378 oferentów dotyczące 368 postępowań konkursowych – to efekt wspomnianego konkursu. Przystąpiło do niego  33 nowych oferentów. W ofertach konkursowych znalazły się aż 354 nowe miejsca udzielania świadczeń. Wszystkie one zostały skontrolowane przez pracowników NFZ.

Pomorski Oddział Wojewódzki przeznaczył na usługi specjalistyczne w drugim półroczu tego roku, a więc już na okres obowiązywania nowych kontraktów, 137,3 mln zł, to jest blisko 3,5 mln zł więcej  niż w pierwszym półroczu 2013 roku. Zarówno zwiększenie nakładów finansowych, jak i uzyskane w wielu przypadkach niższe ceny za usługi medyczne od dotychczasowych, pozwalają stwierdzić z pełnym przekonaniem, że wbrew rozmaitym doniesieniom dostępność do usług lekarzy specjalistów w drugiej połowie roku powinna się w poprawić, a pacjenci nie powinni czuć się zdezorientowani. Z dużym prawdopodobieństwem można też stwierdzić, że nawet w przypadku kiedy placówka zatrudniająca lekarza specjalistę sprawującego opiekę nad konkretnym pacjentem nie uzyskała kontraktu z NFZ, wspomniany lekarz będzie dostępny w innej placówce medycznej, która umowę z Funduszem podpisała. W tego typu przypadkach NFZ deklaruje pomoc informacyjną w oparciu o dostępną dokumentację.

Dzieląc posiadane środki finansowe na obszary objęte postępowaniami konkursowymi pomorski NFZ wziął  pod uwagę nakłady finansowe na 10 tysięcy mieszkańców. Takie postępowanie pozwoli, w przekonaniu Funduszu,  na istotne zwiększenie dostępności do lekarzy specjalistów mieszkańców naszego województwa spoza terenu aglomeracji trójmiejskiej.

Informacja: Rzecznik Prasowy Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 17 czerwca 2013 r.