Pytania przesłane przez świadczeniodawców
1.
Czy lekarz – pediatra I st. specjalizacji posiadający certyfikat ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej ważny do 31.12.2014 r. będzie przez Państwa potraktowany przy wyborze oferty jako specjalista medycyny sportowej, tym samym będzie spełniał warunek wymagany (specjalista medycyny sportowej 50% czasu pracy wszystkich lekarzy w poradni) zgodnie z załącznikiem nr 3 część a do Zarządzenia nr 71/2012/DSOZ z dnia 7 listopada 2012 r. do umów w rodzaju AOS?
Nie, dlatego że posiadanie certyfikatu ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej nie jest tożsame z posiadaniem specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej.
2.
Czy lekarz specjalista pediatrii posiadający stopień doktora habilitowanego nauk medycznych z dyscypliny medycyny-pediatrii oraz zatrudniony w latach 1999-2004 w oraz posiadający umiejętności z zakresu: hepatologia może udzielać świadczeń w poradni gastroenterologicznej dla dzieci?
Tak, pod warunkiem, że poradnia zatrudnia również lekarza specjalistę w dziedzinie gastroenterologii. Wynika to ze spełnienia warunku dotyczącego udokumentowanego 5-letniego doświadczenia w pracy w oddziale zgodnym z profilem świadczenia gwarantowanego.
3.
Czy w poradni diabetologicznej godziny pracy dietetyka są zaliczone do godzin pracy poradni?
Tak i nie. Nie, dlatego że zgodnie z obowiązującym zarządzeniem Prezesa NFZ dietetyk nie jest osobą realizującą świadczenia. Przez godziny pracy poradni specjalistycznej, rozumie się czas pracy personelu medycznego: lekarza, logopedy lub ortoptysty, udzielającego świadczeń zgodnie z załącznikiem nr 2 do podpisanej umowy. Tak, dlatego że godziny pracy dietetyka powinny zawierać się w harmonogramie pracy poradni z uwagi na możliwość złożenia w ofercie deklaracji dotyczącej wymiaru czasu pracy dietetyka odpowiadającego przynajmniej 25% czasu pracy poradni.
4.
Czy mając zarejestrowaną poradnię alergologiczną, w skład której wchodzi gabinet diagnostyczno-zabiegowy oraz zarejestrowaną komórkę "Gabinet diagnostyczno-zabiegowy" należy dodatkowo rejestrować gabinet diagnostyczno-zabiegowy dla poradni alergologicznej?
Nie, pod warunkiem udokumentowania, że z gabinet diagnostyczno- zabiegowy przy Poradni alergologicznej był poddany procesowi oceny (m.in. pozytywna decyzja właściwego Państwowego Inspektora Sanitarnego) podczas rejestracji komórki organizacyjnej „gabinet diagnostyczno- zabiegowy”.
5.
Czy jest jakiś przelicznik w POW NFZ , który określa ilość punktów rozliczeniowych w stosunku do ilości godzin pracy poradni?
Oferta ilościowo- wartościowa powinna być adekwatna do deklarowanego potencjału wykonawczego świadczeniodawcy. Przybliżona liczba punktów odpowiadająca harmonogramowi pracy zatrudnionego personelu realizującego świadczenia będzie szacowana w odniesieniu do konkretnego zakresu świadczeń oraz łącznej liczby godzin pracy zatrudnionego personelu, dlatego że harmonogram czasu pracy poradni może być wypełniony w bardzo różny sposób np. w sytuacji kilku osób realizujących świadczenia pracujących równolegle.
6.
Czy w Rejestrze Wojewody muszą być wpisane wszystkie gabinety diagnostyczno-zabiegowe , czy wystarczy jeden ze wskazaniem wszystkich specjalności?
Z uwagi na różnice w podejściu organu rejestrującego do wpisywania gabinetu/ ów diagnostyczno-zabiegowego/ych znajdujących się w strukturze świadczeniodawcy u poszczególnych świadczeniodawców. Każda sytuacja sporna będzie rozpatrywana indywidualnie. Decydujący będzie stan faktyczny tj. rzeczywista liczba, lokalizacja oraz dostępność gabinetów diagnostyczno-zabiegowych znajdujących się w strukturze świadczeniodawcy. Pożądane jest wpisanie do rejestru wszystkich posiadanych przez świadczeniodawcę gabinetów diagnostyczno-zabiegowych z informacją o ich przeznaczeniu.
7.
W rejestrze Wojewody na dokonanie zmian czeka się miesiąc czasu – czy w przypadku dokonywania wpisu nowych komórek wystarczy przedstawić zaświadczenie o dokonanych zmianach?
Brak wpisu wymaganego/ deklarowanego w ofercie gabinetu diagnostyczno-zabiegowego w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą będzie traktowany jak każdy inny brak formalny. Wydanie zaświadczenia przez organ rejestrowy nie jest gwarancją uzyskania wpisu do rejestru.
8.
Czy praca poradni w soboty będzie dodatkowo oceniana?
Nie. Nie jest to element rankingujący ofertę.
9.
Czy można złożyć ofertę w konkursie na AOS, jeżeli poradnia jest w trakcie rejestracji, a przedstawimy dokumenty z Urzędu Wojewódzkiego potwierdzające złożenie dokumentów?
Taka oferta zostanie odrzucona w całości lub części dotyczącej niezarejestrowanej poradni z powodu niespełnienia warunków wymaganych.
9.
W obecnym konkursie mamy zamiar starać się o większą niż dotychczas liczbę punktów rozliczeniowych, mamy możliwość rozszerzenia godzin pracy poradni, dysponujemy personelem , a zapotrzebowanie na nasze świadczenia jest duże. Obawiamy się jednak sytuacji, kiedy podamy w ofercie większą ilość godzin pracy, a nie dostaniemy większej ilości punktów rozliczeniowych. Czy w takiej sytuacji będzie możliwe obniżenie ilości godzin pracy , dostosowując to do wielkości kontraktu?
W sytuacjach skrajnych różnic między potencjałem wykonawczym deklarowanym w ofercie a ostatecznie wynegocjowaną umową możliwe jest wnioskowanie o zgodę na zmianę harmonogramów pracy poradni/ lekarzy. Każda sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie, wymaga analizy rzeczywistego wykorzystania deklarowanego potencjału wykonawczego.
10.
Rozważamy możliwość zmiany lokalizacji zakładu w trakcie trwania następnej umowy. Nowa lokalizacja będzie lepiej dostosowana do wymogów dla zoz, oraz do potrzeb pacjentów, ale nie będzie miała na miejscu aparatu rtg, który obecnie mamy. Wg zarządzenia 71 mamy posiadać dostęp do rtg, nie jest wymagany w lokalizacji, ale obawiamy się czy nie będzie to przeszkodą w uzyskaniu zgody NFZ na zmianę lokalizacji zakładu? Dostęp oczywiście zapewnimy, rtg znajdować się będzie w niewielkiej odległośc , kilkuminutowego marszu.
W przypadku zadeklarowania aparatu RTG „w miejscu” opisana sytuacja może być powodem nie wydania zgody na zmianę miejsca udzielania świadczeń.
11.
Czy jeżeli w harmonogramie poradni pracuje np lekarz A w godz 8-10, lekarz B 10-12, to godziny pracy poradni liczą nam się 8-12, jako jedna całość? Oczywiście lekarze ci mają takie same specjalizacje , zgodne z wytycznymi dla danej poradni.
Tak. W opisanej sytuacji harmonogram pracy poradni zawiera się w godzinach między 08:00- 12:00.
12.
Czy mogę starać się o kontrakt z NFZ w specyficznej sytuacji: pracuję w ramach umów cywilno-prawnych w 2 nzozach, jednocześnie jestem właścicielem nzoz, którego działalność odbywa się w innych zakresach niż moja specjalizacja, więc nie wykonuję w nim działalności medycznej. Do tej pory mój nzoz działał tylko na zasadzie świadczeń prywatnych, ale rozważam wystąpienie z ofertą w obecnym konkursie. Czy nie ma tu konfliktu z art. 132? Podkreślam, że w swoim nzoz nie będę udzielać świadczeń, zakresy o które planuję wystąpić nie są zgodne z moją specjalizacją lekarską.
Opisana sytuacja może stanowić naruszenie art. 132 ust.3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ze zm.
13.
Czy zapis mówiący o posiadaniu w poradni lekarza specjalisty w dziedzinie kardiologii dziecięcej lub lekarza specjalisty w dziedzinie pediatrii jednocześnie posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie kardiologii, oraz lekarza specjalisty w dziedzinie pediatrii z co najmniej 5 letnim doświadczeniem w pracy w oddziale zgodnym z profilem świadczenia gwarantowanego
oznacza obowiązek posiadania 2 lekarzy? Czy lekarz specjalista pediatrii z co najmniej 5 letnim doświadczeniem jest traktowany również jako specjalista?
Warunki wymagane zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia dnia 27 maja 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ze zm. dotyczące poradni kardiologii dziecięcej:
1) lekarz specjalista w dziedzinie kardiologii dziecięcej
albo
2) lekarz specjalista w dziedzinie pediatrii jednocześnie
posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie kardiologii
lub w trakcie specjalizacji w dziedzinie kardiologii
dziecięcej, albo
3) lekarz specjalista w dziedzinie kardiologii dziecięcej lub
lekarz specjalista w dziedzinie pediatrii jednocześnie
posiadaąacy tytuł specjalisty w dziedzinie kardiologii,
oraz lekarz specjalista w dziedzinie pediatrii z co
najmniej 5-letnim doświadczeniem w pracy w oddziale
zgodnym z profilem świadczenia gwarantowanego.
oznaczają, że: samodzielnie w przedmiotowej poradni mogą pracować: lekarz specjalista w dziedzinie kardiologii dziecięcej albo lekarz specjalista w dziedzinie pediatrii jednocześnie posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie kardiologii lub w trakcie specjalizacji w dziedzinie kardiologii dziecięcej. Natomiast lekarz specjalista w dziedzinie pediatrii z co najmniej 5-letnim doświadczeniem w pracy w oddziale zgodnym z profilem świadczenia gwarantowanego może udzielać świadczeń wyłącznie w zespole (pod warunkiem zatrudnienia) z minimum jednym z lekarzy specjalistów wymienionych w pkt 1-2.
W wyżej opisanej sytuacji specjalista chorób dzieci nie jest „specjalistą”, dlatego że określenie specjalista oznacza tutaj specjalistę w dziedzinie medycyny wymaganej w ocenianym zakresie świadczeń tj. specjalistę kardiologii dziecięcej.
14.
W warunkach koniecznych do realizacji świadczenia w miejscu w okulistyce jest wymieniony m. in. keratometr ręczny lub autorefraktometr. Czyli można mieć taki albo taki sprzęt. Dlaczego więc autorefraktometr w miejscu pojawia się także w warunkach dodatkowo ocenianych?
Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku tonometru impresyjnego i aplanacyjnego? Co to oznacza?
Opisana sytuacja oznacza, że w ocenie prawodawcy wartość diagnostyczna autorefraktometru lub autokeratorefraktometru oraz tonometru aplanacyjnego jest wyżej oceniana niż keratometru oraz tonometru impresyjnego.
15.
Czy zestaw do pobrania materiału do badań cytologicznych, składający się z jednorazowego sprzętu musi posiadać paszport?
Nie. Drobny sprzęt medyczny oraz sprzęt jednorazowy nie posiadające numeru seryjnego nie muszą posiadać paszportu.
16.
Czy istnieje możliwość wskazania w harmonogramie pracy lekarzy przyjęć co drugi tydzień?
Np. lekarz x przyjmuje w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca, lekarz y przyjmuje w drugi i czwarty wtorek miesiąca, przy czym przyjmowanie obu lekarzy odbywa się w tych samych godzinach pracy poradni np. 8-12.
Nie. Wprowadzenie harmonogramu pracy personelu o powtarzalności innej niż tydzień kalendarzowy nie jest możliwe.
17.
Jakie wymagania należy spełnić, lub gdzie są one określone aby wykonywać: inne badania elektrofizjologiczne, amniopunkcję diagnostyczną z badaniem płynu owodniowego, pobranie materiału do badań z oceną cytologiczną, histopatologiczną?
Warunki realizacji procedur diagnostycznych określa Wykaz świadczeń gwarantowanych w przypadku badań diagnostycznych oraz warunki ich realizacji stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ze zm.
18.
Czy podlega łączeniu liczba punktów jednostkowych za gabinet diagnostyczno- zabiegowy w miejscu (4 pkt) oraz gabinet diagnostyczno- zabiegowy dostępny na wyłączność przez 100 % czasu pracy poradni w miejscu (4 pkt)?
Oba te kryteria oceny ofert opisujące gabinet diagnostyczno- zabiegowy nie są oceniane łącznie- dotyczą różnych grup zakresów świadczeń.
19.
Proszę o definicję słów "w lokalizacji" oraz "w miejscu". Czy "w miejscu" dotyczącym np. Poradni Reumatologicznej znaczy, że sprzęt musi znajdować się w gabinecie Reumatologicznym czy może być w gabinecie diagnostyczno-zabiegowym wspólnym z innymi poradniami, ale znajdującym się w tej samej lokalizacji?
„Lokalizację” oraz „miejsce udzielania świadczeń” definiuje § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ze zm. Jednak określenie „w miejscu” dotyczące posiadanego sprzętu diagnostycznego, używane w zarządzeniach Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które stanowi jedno z kryteriów rankingujących, należy rozumieć jako powiązanie sprzętu ściśle z pomieszczeniem poradni realizującej świadczenie. W przytoczonym przykładzie sprzęt musi znajdować się w pomieszczeniu poradni.
20.
Gabinet diagnostyczno-zabiegowy znajduje się w odległości 10 metrów od gabinetu lekarza, oba gabinety zlokalizowane są w tym samym ciągu komunikacyjnym. Czy prawdziwe jest założenie, że gabinet diagnostyczno-zabiegowy jest w miejscu?
Nie. Określenie „w miejscu udzielania świadczeń” rankingujące gabinet diagnostyczno- zabiegowy oraz sprzęt diagnostyczny wykorzystywany na potrzeby poradni, zostały uszczegółowione w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Pomorskiego OW NFZ.
21.
Czy poradnia (jedno pomieszczenie), odebrana przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny jako gabinet diagnostyczno-zabiegowy i zgłoszona w rejestrze u Wojewody jako 2 komórki – poradnię i gabinet diagnostyczno-zabiegowy (o osobnym kodzie) może zostać zaznaczona w ankiecie ofertowej, w kryteriach: "Wybrane parametry architektoniczne i sanitarne miejsc udzielania świadczeń", w pytaniu: "Czy oferent zapewnia gabinet diagnostyczno-zabiegowy, o którym mowa w paragrafie 2 ust. 1 pkt. 7 zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna", jako: "W miejscu." ?
Czy według Państwa możemy udzielić takiej odpowiedzi i będzie to zgodne z prawdą i zostanie uznane pozytywnie jako parametr dodatkowo oceniany według kryteriów Zał. 3a do Zarządzenia 71/2012/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 7 listopada 2012 ?
Tak. W opisanej wyżej sytuacji gabinet diagnostyczno- zabiegowy znajduje się „w miejscu udzielania świadczeń”.
22.
W ankiecie do poradni kardiologicznej jest pytanie "Czy oferent zapewnia dostęp do wykonania świadczeń lub możliwość wykonania w lokalizacji echokardiografia przezprzełykowa lub echokardiografia obciążeniowa".
Posiadam poradnię kardiologiczną w której jest wyposażenie umożliwiające wykonywanie echokardiografii obciążeniowej. Kardiolog z II stopień specjalizacji posiada doświadczenie w wykonywaniu tych badań lecz nie posiada stosownego certyfikatu PTK. Świadczenie echokardiografii obciążeniowej jest wykonywane przez powyższego kardiologa dla innych podmiotów w tym również zagranicznych i jest respektowane bez konieczności przedstawiania w/w certyfikatu.
Czy można wykazać powyższe świadczenie jako możliwość wykonania świadczenia w poradni kardiologicznej?
Nie. Warunkiem wymaganym wobec pracowni wykonujących echokardiografię przezprzełykową/ echokardiografię obciążeniową jest posiadanie akredytacji pracowni klasy B lub klasy C wg zasad Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną pozwalające na wykonywanie echokardiografii przezprzełykowej oraz echokardiografii obciążeniowej.
23.
Mam zapytanie odnośnie tworzenia ofert, czy liczbę punktów w ofercie my sami wpisujemy, czy też Państwo przysyłają swoją propozycję rzeczowo-finansową?
Oferta złożona przez świadczeniodawcę powinna zawierać propozycję ilościowo- wartościową, która jest adekwatna do potencjału wykonawczego świadczeniodawcy.
24.
Czy wyjaśniła się też sprawa gabinetów diagnostyczno-zabiegowych? Czy w rejestrze wojewody należy zgłaszać oddzielne gabinety diagnostyczne zabiegowe dla każdej poradni w której do tej pory funkcjonował specjalista z osobnym wejściem do gabinetu zabiegowego?
Ze względów formalnych, w sytuacji kiedy świadczeniodawca deklaruje posiadanie gabinetu diagnostyczno- zabiegowego w miejscu udzielania świadczeń pożądane jest uzyskanie wpisu, który dokładnie i jednoznacznie opisuje strukturę organizacyjną świadczeniodawcy. W sytuacjach spornych wynikających z różnego podejścia organu rejestrowego do ostatecznie uzyskanego wpisu, Oddział będzie żądał przedstawienia dodatkowych dokumentów potwierdzających posiadanie gabinetu diagnostyczno- zabiegowego spełniającego wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
25.
Czy oferent może zadeklarować obecność audiometru w lokalizacji (świadczenia z zakresu otolaryngologii), jeśli ww. audiometr będzie znajdował się w placówce jedynie w wybrane dni w celu wykonywania badań dla umówionych na nie uprzednio pacjentów? W opisywanej sytuacji, osoba wykonująca badania audiometryczne będzie przyjeżdżała z audiometrem do miejsca wykonywania świadczeń wg stałego grafiku na podstawie odrębnej umowy ze świadczeniodawcą. Jeśli aparatu nie będzie w placówce w dniu kontroli gabinetu to czy nie zostanie zakwestionowana zadeklarowana przez oferenta dostępność audiometru w lokalizacji?
W powyższego opisu wynika, że audiometr nie znajduje się w lokalizacji. Poradnia ma tylko dostęp do urządzenia (pod warunkiem posiadania podpisanej umowy podwykonawstwa z właścicielem urządzenia).
26.
Czy poradnia (jedno pomieszczenie), odebrana przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny jako gabinet diagnostyczno-zabiegowy i zgłoszona w rejestrze u Wojewody jako 2 komórki – poradnię i gabinet diagnostyczno-zabiegowy (o osobnym kodzie) może zostać zaznaczona w ankiecie ofertowej, w kryteriach: "Wybrane parametry architektoniczne i sanitarne miejsc udzielania świadczeń", w pytaniu: "Czy oferent zapewnia gabinet diagnostyczno-zabiegowy, o którym mowa w paragrafie 2 ust. 1 pkt. 7 zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna", jako: "W miejscu udzielania świadczeń" ?
W wyżej opisanej sytuacji gabinet diagnostyczno- zabiegowy znajduje się „w miejscu udzielania świadczeń".
27.
Złożymy swoje oferty w dwóch postępowaniach – badanie endoskopowe przewodu pokarmowego – kolonoskopia i badanie endoskopowe przewodu pokarmowego- gastroskopia. Czy czas pracy lekarza w danym dniu musimy podzielić pomiędzy te dwa postępowania czyli np.:
08:00-10:00- wykazać przy kolonoskopii, 10:00-12:00 – wykazać przy gastroskopii, a czas pracy pracowni endoskopowej- 08:00-12:00 w jednym i drugim postępowaniu?
Czy można wykazać czas pracy pracowni endoskopowej 08:00-12:00 i czas pracy danego lekarza 08:00-12:00 w obu postępowaniach tak samo?
Tak. W przypadku pracowni badań endoskopowych przewodu pokarmowego harmonogramy pracy w zakresie badań endoskopowych przewodu pokarmowego- gastroskopia oraz badań endoskopowych przewodu pokarmowego- kolonoskopia mogą się pokrywać, pod warunkiem, że świadczenia są udzielane w tej samej komórce organizacyjnej.
28.
Proszę o informację jak zaznaczyć w Portalu świadczeniodawcy godziny pracy lekarza jeżeli np. w jeden piątek m-ca pracuje rano czyli od 8-12 a w następny piątek od 15.00-20.00 …czyli dwa piątki w m-cu rano i dwa piątki w m-cu popołudniu
Wprowadzenie harmonogramu pracy personelu o powtarzalności innej niż tydzień kalendarzowy nie jest możliwe.
Podpisała: Barbara Kawińska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ
data publikacji: 5 marca 2013 r.