W związku z ogłoszonym w dniu 30 grudnia 2019 roku postępowaniem w trybie konkursu ofert o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju pomoc doraźna i transport sanitarny w zakresie świadczenia transportu medycznego Pomorski Oddział Wojewódzki przedstawia poniższe wyjaśnienia dotyczące pytań, które wpłynęły od podmiotów leczniczych:
1. Świadczeniodawca może złożyć ofertę na więcej niż jeden ambulans w każdej komórce organizacyjnej (miejscu wyczekiwania).
2. Oferta powinna zawierać informacje o miejscu wyczekiwania zespołów wraz z przyporządkowaniem specjalności komórek organizacyjnych zakładu leczniczego (VIII część) zarejestrowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania, wydanego na podstawie art. 105 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (DZ.U z 2018, poz. 2190 ze zmianami), dla zespołu transportu medycznego jest to kod o numerze 9250.
3. Wyposażenie ambulansów:
Środek transportu sanitarnego typu B i C powinien spełniać cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane, w szczególności posiadać wyposażenie zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 lutego 2019 r. (Dz.U. 2019, poz. 401).
Świadczeniodawca realizujący świadczenia transportu medycznego powinien wyposażyć zespół w niezbędne leki i sprzęt medyczny stosownie do stanu klinicznego pacjenta, umożliwiające ratownikowi medycznemu lub pielęgniarce wykonanie wszystkich medycznych czynności ratunkowych, o których mowa w:
4. Świadczeniodawca udzielający świadczeń zgodnie z przedmiotem umowy zapewnia gotowość do udzielania świadczeń całodobowo utrzymując w miejscu wyczekiwania, w dyspozycji obsadę kadrową, specjalistyczny środek transportu sanitarnego wraz z niezbędnymi elementami wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną oraz zestaw leków i wyrobów medycznych. Wynagrodzenie stanowi ryczałt w ramach gotowości do wykonywania świadczeń w ciągu doby (Zarządzenie nr 157/2019/DSM Prezesa NFZ)
5. Zgodnie z definicją przywołaną w Zarządzeniu Prezesa NFZ „obszar działania” to spójny terytorialnie obszar funkcjonowania wyjazdowego zespołu sanitarnego typu „N” lub zespołu transportu medycznego, z którego przyjmowane i realizowane są zlecenia wyjazdu, natomiast §7 ust. 8 określa, że transport odbywa się do miejsca wskazanego przez zlecającego transport. Żaden z przepisów nie wskazuje, iż transport taki ma być realizowany wyłącznie w obrębie obszaru działania.
6. Warunki rankingujące:
a) Dostępność – czas dotarcia na miejsce – mediana czasu dotarcia zespołu transportu medycznego na miejsce wezwania w przypadku konieczności natychmiastowego udzielania świadczeń nie może być większa niż 20 minut;
b) Ciągłość – w dniu złożenia oferty oferent realizuje na podstawie umowy proces leczenia świadczeniobiorców w ramach danego zakresu świadczeń i w ramach obszaru, którego dotyczy postępowanie
można zweryfikować na podstawie karty pracy zespołu transportu medycznego, będącej załącznikiem nr 4 do zarządzenia nr 157/2019/DSM dedykowanej powyższemu zakresowi.
Transport medyczny wyodrębniony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 15 lutego 2019 r. nie jest świadczeniem tożsamym z dotychczas realizowanym przez szpitale transportem. Celem świadczenia jest obecnie szersze zaopatrzenie pacjentów w świadczenia transportu medycznego także przez podmioty nie posiadające umowy z NFZ.
Ze względu na fakt ,iż jest to nowy rodzaj świadczenia, oba powyższe warunki nie mają zastosowania w ofertach złożonych do postępowania ogłoszonego w dniu 30 grudnia 2019 r.
Zespoły transportu medycznego mogą korzystać z uprawnień dotyczących uprzywilejowania w ruchu drogowym. W związku z powyższym, zgodnie z przepisami prawa, powinny posiadać zezwolenie wystawione przez ministra właściwego ds. wewnętrznych na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2019, poz. 60).
Podkreślić należy, że zakontraktowanie przez NFZ zespołów transportu medycznego nie zwalnia szpitali od realizacji przewozów pacjentów transportem sanitarnym na dotychczasowych zasadach.
Podpisał: z up. Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych Pomorskiego OW NFZ
data publikacji: 9 stycznia 2020 r.